Enerji ve Eşitlik - Endüstriyel Çağda Enerjiye Erişim ve Sosyal Adaletsizlik

9786256309081
%
40
İndirim
149,25 TL 199,00 TL
Ekstra İndirimli Ürün
119,40 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 30TL

300TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

Enerji ve Eşitlik - Endüstriyel Çağda Enerjiye Erişim ve Sosyal Adaletsizlik

Teknolojik ve endu¨striyel gelişmelerle birlikte, du¨nyadaki birçok u¨lkenin benimsediği su¨rekli bu¨yu¨me ideolojisi ve beraberinde gelen enerji krizi, sosyal eşitsizlikler yaratarak toplumsal çözu¨lmelere yol açıyor. İşte Ivan Illich Enerji ve Eşitlik’te, enerji ve sosyal adalet arasındaki ilişkiye dikkat çekerek bu ilişkinin temelini oluşturan kurumlarla sosyal normları tanımlamaya ve bunlara alternatifler sunmaya çalışıyor. İnsanların doğuştan sahip olduklarından daha fazla enerjiye ihtiyaç duyup duymadıkları sorusunun peşine du¨şen Illich, fazla enerjinin bir noktadan sonra “negatif getiri” sağladığını öne su¨ru¨yor.

Ivan Illich, aşırı enerji kullanımının bir yandan fiziksel çevreyi tahrip, insanların yozlaşıp köleleşmesi, eşitlik, boş zaman ve bağımsız hareket etme kapasitesinin azalması gibi olumsuz sonuçlarına değinerek öte yandan enerjiye eşit olmayan erişimin insanlar arasında oluşturduğu uçuruma dikkat çekiyor.

Enerji ve Eşitlik, yalnızca endu¨striyel gelişme, sosyal adalet ve kişisel özgu¨rlu¨k arasında baş gösteren bu dengesizlikleri gözler önu¨ne sermekle kalmıyor aynı zamanda tu¨m bu sorunlara radikal bir çözu¨m önerisi olarak da karşımıza çıkıyor.

Yazar
Sayfa
76Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
Mayıs 2024
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler