Lise 9.Sınıf Kitapları

Lise, ortaokul sonrasında öğrenim hayatında ciddi bir geçiş sürecidir. Tanım itibariyle lise, Türk eğitim sisteminde sekiz yıllık ilkokul ve ortaokulu bitirmiş olan 14-18 yaşlarındaki öğrencileri, en az dört yıllık bir eğitimle yükseköğretime hazırlayan ortaöğretim kurumu olarak tarif edilmiştir. 2012 yılında yapılan düzenlemelerden sonra, öğrencilerin öğrenim gördüğü birinci 4 yıl (1, 2, 3, 4. sınıflar) ilkokul, ikinci 4 yıl (5, 6, 7, 8. sınıflar) ortaokul ve üçüncü 4 yıl (9, 10, 11, 12. sınıflar) ise lise şeklinde isimlendirilmeye başlanmıştır. Yine bu dönemde lise, ilköğretimin ardından Türk eğitim sisteminde zorunlu okullar sınıfına alınmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın liselerde okul çeşitliliği yerine program çeşitliliğini esas alan bir yapıya geçti. ve 2013 itibariyle düz liseleri Anadolu Lisesi statüsüne taşıdı. Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve Spor Liseleri olmak üzere 6 farklı lise türü mevcuttur. Din eğitimi veren okullar da kendi içlerinde birleştirilerek Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak yeniden düzenlendiler. Polis Koleji ve Askeri okullar da kendi sınavlarıyla öğrenci alımlarına devam ettirmektedir.

9. Sınıf ya da Lise 1 okul hayatının en zor senesi olarak bilinir. Ayrıca farkında olmadan da ergenin geleceğini şekillendirdiği bir sene olarak ifade edilir. Bu dönemde ergenin soyut düşünme kabiliyeti gelişmektedir. Sebepleri ve sonuçları artık daha iyi anlar. Ergen yaptığı davranışın sonuçlarını anlamaya başlarken gelecek için planlar da yapmaya başlayabilir.

Kimlik oluşumu, bu dönemin merkezine oturmaktadır. Ergen “ben kimim” sorusuna cevap arar. Aile, toplum ve arkadaşları ile bağlantılı değer ve inançlarını belirgin hale getirmektedir. Eleştiri ve tavsiyelere daha açıktır. Ergenin entelektüel kabiliyeti artar ve akademik başarının geleceği üzerindeki etkilerini görmeye başlayacaktır. Derslerde başarılı olma konusunda daha fazla kaygılanır. Bu dönemde ergen çalışma hayatına da girebilir. Ergen kendi değerlerini bulmaya çalıştığından, anne-baba ile olan çatışması fazlasıyla şiddetlenir. Bu arada, aileyle geçirilen zaman da azalacaktır

Bu dönemin belirgin özelliklerinden biri de arkadaş ve akranlardan etkilenmenin kritik bir çağı olmasıdır. Çoğunun sadece birkaç yakın arkadaşı vardır. Ailenin iletişim kurması için ergenin farklı görüşlerini kabullenmeye çalışması yerinde olur. Bu, şahsi kimliğini geliştirmesine yardımcı da olmaktadır.

9. Sınıfa dair önemli noktalardan biri ergenin okuldaki başarısıdır. Fizikî, sosyal ve psikolojik gelişimiyle birlikte meslekî ve akademik gelişimi de beraberinde gelir. Çocuk, ergenlik döneminin getirdiği değişikliklerle boğuşurken aynı zamanda gelecek kaygısı da yaşamaya başlayabilir. Çocuğa bu dönemde destek olabilmenin yolu ergenlik çağına dair özellikleri iyi bilmek, gözle görülen değişikliklerin yanı sıra psikolojik ve sosyal değişiklikleri de fark etmektir.

Liselere giriş sınavı yorgunluğu bu dönemin en belirgin özelliklerindendir. LGS hazırlık sürecinde sıkı bir şekilde çalışan öğrenciler 9.sınıfı bir “mola” olarak görme isteği hâkimdir. Kafasından “Üniversite sınavına daha çok var, dolayısıyla fazla ders çalışmaya gerek yok” fikirleri geçer. Hâlbuki YKS sorularının çoğu 9.sınıf konularından çıkar.

Bazen ebeveyn, gelecek ve üniversite kaygısıyla bu dönemde çocuklarının daha çok okul başarısıyla ilgilenir. Unutulmamalıdır ki, çocuğun bir tek öğrenci rolü yoktur. 2. dönemden itibaren ergenlere YKS tahşidatı yapılmalıdır. Bu sınava ait tanıtımlar yapılmalı ve gündemleri boş bırakılmamalıdır. Onlar için müfredata birebir uyumlu, kazanım temelli kapsamlı her türden TYT ve AYT Soru Kitapları, Okula Yardımcı kitapları ister yayınevine isterseniz yazarına göre piyasa şartlarından daha uygun fiyatlarla ucuzkitapal.com sitesinden ulaşmanız çok kolay. ucuzkitapal.com TYT ve AYT sınavlarına hazırlanacak öğrenciler için, hazırlık kitaplarında bin bir alternatif sunarak sınavların korkulu rüya olmasını engelliyor. Okul öncesi kitaplarından akademik kariyer sonrası kitaplarına kadar binlerce kitaba ulaşacağınız ucuzkitapal.com Lise 9.Sınıf Kitapları ile de sizlere yol gösterecektir. Lise 9. Sınıf Türkçe kitapları, Lise 9. Sınıf Matematik kitapları, Lise 9. Sınıf Fizik kitapları, Lise 9. Sınıf İngilizce kitapları, Lise 9. Sınıf Kimya kitapları, Lise 9. Sınıf Biyoloji kitapları, Lise 9. Sınıf Coğrafya kitapları, Lise 9. Sınıf Geometri kitapları, Lise 9. Sınıf Tarih kitapları, Lise 9. Sınıf Tüm Ders kitapları ile daha niceleri ucuzkitapal.com’da bir tık kadar yakınınızda.

Sınav 9.Sınıf Tüm Dersler Çözümlü Soru Bankası
%40
KAMPANYA
40.00 TL
24.00 TL
Limit 9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Soru Kitabı
%40
KAMPANYA
47.00 TL
28.20 TL
9.Sınıf Dekatlon Matematik Konu Özetli Soru Bankası Ankara Yayıncılık
%25
Hızlı Gönderi
55.00 TL
41.25 TL
9.Sınıf Tarih Soru Bankası Ankara Yayıncılık
%40
31.00 TL
18.60 TL
9.Sınıf Kimya Soru Bankası Ankara Yayıncılık
%40
32.00 TL
19.20 TL
9.Sınıf Fizik Soru Bankası Ankara Yayıncılık
%40
40.00 TL
24.00 TL
9.Sınıf Dekatlon Türk Dili ve Edebiyatı Konu Özetli Soru Bankası Ankara Yayıncılık
%40
Hızlı Gönderi
45.00 TL
27.00 TL
9.Sınıf Coğrafya Soru Bankası Ankara Yayıncılık
%40
Hızlı Gönderi
36.00 TL
21.60 TL
Köşegen 9.Sınıf Matematik KOD Kazanım Odaklı Defter
%40
Hızlı Gönderi
54.00 TL
32.40 TL
Test Okul 9.Sınıf Matematik Fasikül Soru Kitabı
%25
Hızlı Gönderi
65.00 TL
48.75 TL
Gezegen 9.Sınıf Kimya Soru Gezegeni
%40
Hızlı Gönderi
24.00 TL
14.40 TL
Ders Uzmanı 9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Soru Bankası
%40
Hızlı Gönderi
43.00 TL
25.80 TL
Ders Uzmanı 9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Konu Anlatım Modülleri
%40
Hızlı Gönderi
74.00 TL
44.40 TL
Ders Uzmanı 9.Sınıf Tarih Soru Bankası
%35
Hızlı Gönderi
33.00 TL
21.45 TL
Sonraki 20 ürünü göster
Yayınevi
Yazar
Fiyat
Hızlı Gönderi