AYT Sosyal Bilimler

AYT SOSYAL BİLİMLER KİTAPLARI

Liseyi bitiren her genç, yetişkin üniversite okumak gibi bir hayale sahiptir. Ülkemizde ise bu hayale ulaşmanın yolu yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) adını taşıyan merkezi sınavdan geçmektedir. YKS, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen bir üniversiteye giriş sınavıdır. Önceki ismi YGS-LYS, yeni ismi TYT-AYT olan üniversiteye giriş sınavı ile öğrenciler Mart ve Haziran aylarında iki ayrı dönemde sınava giriyordu. Geçen sene getirilen yeni sistem de iki oturumdan oluşuyor. Sınavlar Cumartesi-Pazar günleri yapılıyor. Tüm adayların girmek zorunda oldukları ilk oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) olarak adlandırılırken ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ismini alıyor.

YKS içinde 5 farklı puan türü bulunmaktadır. Bunlar YKS SÖZ (sözel), YKS SAY (sayısal), YKS EA (eşit ağırlık), YKS DİL ve TYT puan türleridir. Adaylar TYT ile birlikte kendilerini ilgilendiren AYT’leri çözerlerse bu puan türlerinin hesaplanmasını sağlarlar. Bu puan türlerinden TYT puan türü 2 yıllık

önlisans programlarının tercihinde, diğer YKS puan türleri ise 4 yıllık lisans programlarının tercihinde kullanılmaktadır. Yani özetle AYT 4 yıllık lisans programlarını tercih etmeye yarayacak puan türlerini almak için girilmesi gereken bir test grubudur. Bu puanlar hesaplanırken adaylar TYT’ye de girmek zorundadırlar çünkü YKS puan türlerinin %40’ı TYT kısmından %60’ı ise ilgili AYT kısmından gelmektedir.

2.Oturum olan AYT 160 sorudan oluşmaktadır. Bu sorular için verilen süre 180 dakikadır fakat herkes bu 160 sorunun tamamını çözmek zorunda değildir çünkü tercih sisteminde gerekli puanı almak için belli alanlar etkili olmaktadır. 160 sorudan oluşan AYT’nin soru dağılımı şu şekildedir: 40 Soruluk Kısım Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi; 40 Soruluk Kısım Sosyal Bilimler-2 Testi; 40 Soruluk Kısım Matematik Testi; 40 Soruluk Kısım Fen Bilimleri Testi.

TYT’den alınacak 150 ve daha yukarısı puan ile Önlisans yani 2 yıllık fakültelere girmek mümkün oluyor. Yine TYT’den 150’den yüksek puan almak koşulu ile adayın TYT puanı ile AYT’deki testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin

180 puan olması şartı bulunuyor. Yani 180 puana ulaşan adaylar Lisans başka bir ifadeyle 4 yıllık fakültelere girme şansını yakalıyorlar. YKS'de 3. oturumda ise Yabancıl Dil sınavı uygulanacaktır. Bu sınavda ise adaylara toplamda 80 soru sorulacak. Sınav süresi ise 120 dakika olacak.

AYT sınavının 40 soru içeren Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde 24 Türk Dili ve Edebiyatı, 10 Tarih-1 ve 6 Coğrafya-1 sorusundan oluşmaktadır. 40 soruluk Sosyal Bilimler-2 testinde ise 11 Tarih-2, 11 Coğrafya-2, 12 Felsefe grubu ile 6 Din Kültürü sorusu yer almaktadır. Matematik testi 40 soru içerirken, 40 soruluk Fen Bilimleri testinde de 14 Fizik, 13 Kimya ve 13 Biyoloji sorusu öğrencileri beklemektedir.

Sosyal bilimler derslerinin bir arada bulunması adaylar için fiyat ve tek kitap açısından faydalı olabilir. Her dersin bulunması çalışma noktasında da kolaylık sağlayacaktır.

Son yapılan değişikliklere göre AYT sınavında 40 Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve 40 Sosyal Bilimler-2 sorusu karşınıza çıkacak. YKS sınavının AYT oturumundaki Sosyal Bilimler-1’de 10 Tarih ve 6 Coğrafya sorusu varken Sosyal Bilimler-2 testinde ise 11 Tarih, 11 Coğrafya, 12 Felsefe grubu ile 6 Din Kültürü sorusu öğrencileri beklemektedir.

Üniversite öğrencisi olabilmek için sınava girecek olan adaylar, sınavda diğer alanlar gibi Sosyal Bilimler sorularına da yanıt verecekler. Bu süreçte doğru AYT Sosyal Bilimler kitapları ile çalışmak son derece önemlidir.

AYT’ye girmek isteyen öğrenciler, sosyal bilimler sorularında zaman yarışını kazanmak adına hazırlık yaparken doğru kaynak kitapları tercih etmelidir. Konu anlatımlı sosyal bilimler kaynakları, bilginin doğru şekilde öğrenilmesini sağlarken; soru bankaları kaliteli sorularla sınava hazırlanmanıza yardımcı olmaktadır. AYT Sosyal Bilimler kitapları seçiminde bulunurken öncelikle konu anlatımının detaylarına göz gezdirmek önem arz etmektedir. Kitapta her konu tek tek ele alınmış olmalıdır. Aynı şekilde konuların alt başlıkları da detaylı olarak irdelenmiş şekilde hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir. Sosyal Bilimler testlerindeki her dersin soruları en kısa zaman içinde doğru cevabı bulmayı gerektirdiğinden AYT Sosyal Bilimler kitapları dikkat toplama adına avantaj sağlamaktadır.

Yüzeysel olarak geçiştirilmiş konuların, size herhangi bir faydası olmayacaktır. Bu nedenle AYT Sosyal Bilimler kitapları seçiminde doğru adımı atmak önemlidir. Bu noktada, AYT sınavlarına hazırlanacak öğrenciler için kaliteli ve piyasa şartlarından daha uygun seçenekler ucuzkitapal.com ile size bir tık uzaklıkta bulunmaktadır.

Nitelik AYT Sosyal Bilimler-2 20li Deneme Sınavı
%35
Hızlı Gönderi
43.50 TL
28.30 TL
Marka 2021 AYT Türk Dili ve Edebiyatı Sosyal Bilimler 1 3x40 Deneme
%20
Hızlı Gönderi
2.90 TL
2.32 TL
Altın Karma AYT Sosyal Bilimler 2 10x46 Deneme Sınavı
%50
Hızlı Gönderi
32.00 TL
16.00 TL
Hızlı Gönderi
22.00 TL
AYT Sosyal Bilimler-1 30 Deneme Toprak Yayınları
%40
Hızlı Gönderi
29.00 TL
17.40 TL
Hızlı Gönderi
22.00 TL
SON 8 ADET
22.00 TL
Nitelik AYT Sosyal Bilimler 2 Özel 12 Deneme Sınavı
%35
SON 1 ADET
34.00 TL
22.10 TL
Zafer YKS AYT Okul Öncesi Tekrar Testleri Sosyal Gruplar
%35
Hızlı Gönderi
30.00 TL
19.50 TL
Metod LYS-4 Sosyal Bilimler Deneme Sınavı
%83
SON 6 ADET
12.00 TL
2.00 TL
Marka 2021 AYT Sosyal Bilimler 2 3x46 Deneme
%20
2.90 TL
2.32 TL
Yayınevi
Yazar
Fiyat
Hızlı Gönderi