Emek ve Mülkiyet - FOL KITAP - IŞIL BAYAR BRAVO, HAMDI BRAVO

9786258411867
%
25
İndirim
42.75 TL
57.00 TL
son 1 adet stokta!
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Emek ve Mülkiyet Ürün Açıklaması

Emek ve Mülkiyet - FOL KITAP - IŞIL BAYAR BRAVO, HAMDI BRAVO

Aristotelese göre kendi yaşamlarına hizmet eden her araç insanlar tarafından mülk edinilebilir; hatta köleleştirilmiş diğer insanlar da buna dâhildir. Lockea gelindiğinde mülkiyet hâlâ özgürlükle ilintili sayılmakla birlikte, emek ve çalışma değersiz olmaktan çıkmış, bizzat Tanrı tarafından herkes için emredilen şeyler hâline gelmiştir. Ona göre emek, dünyanın ham ve insan için yararsız malzemesini değerli kılan dönüştürücü güçtür.
Rousseau uygarlığın da yozlaşmanın da başlangıcını özel mülkiyetin ortaya çıktığı âna tarihler. Rousseaunun tersine, Hegel, uygarlığın gelişmesi ile insanın olumlu niteliklerini gerçekleştirerek iyileşmesi arasında doğrusal bir ilişki olduğuna inanır; toplumsal yaşam içerisinde mülkiyeti en temel hak olarak görür ve mülkiyetin kaldırılması düşüncesine şiddetle karşı çıkar.
Marxa göre insanlık tarihinin hareket ettiricisi, emeğin sorumluları ile mülkiyetin sahipleri arasındaki çelişki ve gerilimdir. Anarşist kuramcı Proudhona göre emek asla mülkiyet hakkı yaratmaz; o bunu “Mülkiyet hırsızlıktır!” sözüyle ifade eder.
Bu kitapta, Platondan Lockea; Hegelden Marxa ‘emek ve ‘mülkiyet kavramlarının felsefi soykütüğüne girişilmektedir. Filozoflar arasındaki benzerlik ve farklılıklar gösterilerek, felsefe tarihinin hem kendi içinde çelişen hem de bütünleşen yapısı açık bir dille sergilenmektedir. “Filozofların Gözünden” serisi tüm okurlar için kılavuz niteliğindedir.
Marka
Yazar
Işıl Bayar Bravo
Sayfa
184Sayfa
Kağıt
2.HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2022

Emek ve Mülkiyet Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı