Yeni Nesil Bilgi Merkezleri: Veri Yönetimi - Orhan Alav - Akademisyen Kitabevi

9786253995683
%
5
İndirim
308.75 TL
325.00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi
500TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
Ödeme Seçenekleri

Yeni Nesil Bilgi Merkezleri: Veri Yönetimi - Orhan Alav - Akademisyen Kitabevi

Bu eser; dünyada ve Türkiyede Bilgi Teknolojileri (BT) ile birlikte; gelişen, değişen ve dönüşen bilgi formları Açık Bilim ekosistemi içerisinde dijital veri; araştırma verisi; büyük veri ve yeni nesil bilgi merkezi organizasyon yönetişimlerini içermektedir. Küresel dünyada, bilgi ve zaman değerli bir emtia haline gelmiştir. Endüstri 4.0 & 5.0 dijital bilgi çağında; BT/ağ/internet/w3/yapay zeka-Aldaki gelişmelere bağlı olarak geleneksel kütüphaneler biçim değiştirmiştir ve duvarsız dijital kütüphanelere dönüşmüştür. Dijital kütüphanel­er, bilgi kaynakları hizmetlerini BT/ağ/lnternetW3/AI destekli olarak OPAC ve güçlü WEB içerikleri ile yürütmektedirler. Dijitalleşme, bilgi merkezi organi­zasyonlarını yapısal , işlevsel ve yönetsel bazda değişim ve dönüşüme uğratmıştır. 
Çalışma ile dijital bilgi merkezleri; organizasyon ve veri yönetimi uygulama­larını nasıl yürütecek? Bu süreçte etkileştiği yapı ve ekosistemler, ağsal eklemlen­ebilirlikleri, kullandıkları standartlar, sorun alanları, hizmet hedef kitle, üstlendiği görevler, BT/Ağ/lnternet/AI/W3, dijital veri ve bilgi yönetişim içerikleri entelek­tüel düzeyde değerlendirilmiştir. Çalışma ile ayrıca, özgür bilim anlayışı veözgür bilim yönetişimi ile akademik özgürlüklere destek verilmiştir. 
Çalışma ile kurumsal yeni nesil dijital kütüphaneler; organizasyon yönetişimi ve dijital veri yönetişimi ekseninde literatür destekli ve geniş bir perspektifte entelektüel düzeyde değerlendirilmiştir. 
Asıl soru şu ! 
Bilgi teknolojilerindeki devasa gelişmeler ve buna bağlı olarak ağ bağlantılı veri işleyen ve değerlendirebilen ve otonom karar verebilen yapay zeka karşısında insan nerede konumlanacak? 
Umut ederiz ki, gelecekte insanlık, yapay zeka / nesnelerin interneti olan bilgi nesnelerinin kölesi durumuna dönüştürülmez!

Yazar
Sayfa
383Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.00x23.50cm
Basım Yılı
2023
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler