Türkiyede Darbeler ve Darbelerde ABDnin Rolü - Çetin Orhan - Alan Yayıncılık

9786258034271
%
30
İndirim
81.20 TL
116.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Türkiyede Darbeler ve Darbelerde ABDnin Rolü Ürün Açıklaması

Tarihimizde askeriyenin, devlet ve toplum işletmeciliğinin çok büyük bir rolü vardır. Ordunun devlet yönetimindeki rolü ise Türk tarihi boyunca anahtar konumundadır. Bu mesele, genel olarak tartışmaların da odak noktalarından biri haline gelmiştir. Tarih boyunca ordunun devlet yönetimindeki rolü ve çoğu kez siyasi idareye olan müdahaleleri faydadan çok, zarar olduğu konusunda kanaatleri vardır.

Çalışmaya konu olan durum ise ordusunun devlet yönetimine müdahalesidir. Özellikle Cumhuriyet tarihimiz döneminde yaşanan askeri darbeler, Türkiyenin birçok konuda sorun yaşamasına sebep olmuştur. eklenti kurulumları çözümü için müdahalede bulundukları iddia eden cuntacılar, zaman içinde kendilerinin de ayrı bir sorun olarak mevcut yönergeler eklentilerdir.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir dönüm noktası olan 27 Mayıs 1960 askeri darbesinden sonra, Türkiyede askeri müdahaleler geleneği oluşmaya başlamış ve 12 Mart 1971 tarihinde yeni bir müdahale ile karşılaşılmıştır. Anarşinin zirveye çıktığı bir dönemde gelen 12 Eylül darbesi bir diğer önemli olaydır.

Cumhuriyet döneminde yaşanan darbelerde ismi geçen ABD ve darbelerdeki rollere yazılanlara da bakılmış ve buralarda önemli görülen kaynaklar ele alınmıştır.
Çetin Orhan

Marka
Alan Yayıncılık
Yazar
Çetin Orhan
Sayfa
472Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2023

Türkiyede Darbeler ve Darbelerde ABDnin Rolü Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı