Ticaret Savaşı ve Ötesi - Nazım Çatalbaş - Nisan Kitabevi

9789758675821
%
5
İndirim
95.00 TL
100.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Ticaret Savaşı ve Ötesi Ürün Açıklaması

“Ticaret savaşı” kavramı 2016’daki ABD başkanlık seçimi kampanyasında Donald Trump’ın seçim vaatleriyle gündeme gelmiştir. 2017’de, Trump’ın ABD başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte ticaret savaşı kaygıları artmıştır. ABD-Çin ticaret savaşı Trump’ın başkan seçilmesinden yaklaşık bir yıl sonra başlamıştır. 2018-2020 döneminde yoğun bir şekilde dünya ekonomisinin gündeminde olan ABD-Çin ticaret savaşı, geçici ateşkes niteliği taşıyan Faz 1 Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi ve Covid-19 pandemisi ile gündemde alt sıralara düşmüştür. 2021’de ABD başkanlığına Trump’ın yerine Joe Biden gelmiştir. Biden’ın başkanlığı ile ticaret savaşının şiddetinin azalması beklenirken çok fazla değişiklik olmadığı gibi 2022’nin ilk aylarında ABD, Çin’in Faz 1 Anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde eskiye dönüleceği işaretini vermiştir.
Ticaret savaşları korumacı politikaların hâkim olduğu ve ülkelerin dış ticareti kendi lehlerine çevirmek için her türlü tedbiri aldığı merkantilist dönemde ortaya çıkmıştır. Ticaret savaşları merkantilist dönemden sonra da önemini kaybetmemiş, klasik iktisadın hâkim olduğu dönemde dahi ülkeler arasında ticaret savaşları meydana gelmiştir. Merkantilist dönemden bu yana ticaret savaşları ulusal ekonomilerle birlikte uluslararası ekonomi, politika, diplomasi, askerî vb. ilişkileri ile uluslararası düzen gibi pek çok alanı etkilemiş ve etkilemeye de devam etmektedir.
Dünya ekonomisi ve uluslararası düzen açısından ticaret savaşları özellikle de büyük ülkeler (devletler) arasındaki ticaret savaşları önemlidir. Ülkeleri ekonomik anlamda yoğun bir çatışma ortamına iten sebepler nelerdir? Elbette ekonomik ve ticari sebeplerdir. Fakat, bu sebepler tek başına büyük devletler arasındaki ticaret savaşlarını açıklamada yetersizdir. Büyük devletler arasındaki ticaret savaşı esasında hegemonya mücadelesinin bir parçasıdır. Uluslararası düzende baskın olan ülke (hegemonik güç), mevcut uluslararası sistemin kurallarına göre hareket ederek yukarı çıkan ve kendisine meydan okuyan veya ileride meydan okuma potansiyeli olan ülkeye karşı başta ekonomik olmak üzere yasal, diplomatik, askerî vb. tedbirler almaktadır. Uluslararası düzende baskın ülke ile ona rakip ülke arasındaki ticaret savaşı, hegemonik güce sahip devletin kendi hegemonyasını sürdürebilmek adına aldığı tedbirlerin ekonomik boyutunu yansıtmaktadır.
Modern yaklaşımlarda ülkelerin ticaret savaşlarında aldıkları tedbirler oyun teorisiyle yorumlanmıştır. Nash dengesinde ülke herhangi bir konuda kararalırken, karşı tarafın nasıl hareket edeceğini bilmesi önemlidir. Mahkumlarİkileminde olduğu gibi iki taraf iş birliğine gitmezse ticaretten en fazla fayda yerine iki tarafında kaybetmeyeceği fakat maksimum fayda yerine en iyi ikinci seçenek ön plana çıkmaktadır. Geçmiş ticaret savaşlarına bakıldığında ticaret savaşlarının askerî çatışmalara döndüğü de görülmektedir. Bu nedenle ticaret savaşında askerî güçte önemlidir. Ticaret savaşında, rakip (meydan okuyan) ülkenin gücü sınırlıysa, lider ülke ticaret savaşını kazanarak hegemonyasını sürdürebilir.
Günümüzde, dünyada hâkimiyet kurmak için askerî güç belirleyici bir kriter olsa da tek başına yeterli değildir. Askerî gücün yanı sıra ulusal irade, diplomatik beceri, ekonomik verimlilik, küres

Marka
Nisan Kitabevi
Yazar
Nazım Çatalbaş
Sayfa
198Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.00x24.00cm
Basım Yılı
2022

Ticaret Savaşı ve Ötesi Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı