Tarihte ve Günümüzde İslam Mezhepleri - Yaşar Kutluay - Pınar Yayınları

9789753526272
%
25
İndirim
52.50 TL
70.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Tarihte ve Günümüzde İslam Mezhepleri Ürün Açıklaması

İslâm dininin doğuşundan bu yana geçen asırlar içinde İslâm dünyasında dinin birçok farklı yorumu ve anlaşılma biçimi oluşmuştur. Zamanla kurumlaşan bu anlayışlar, fırka ya da mezhep şeklinde isimlendirilmiş ve birçok ilmî araştırmanın konusu olmuştur. Mezheplerin doğuşundan itibaren, aralarındaki münasebetler bazen fikir, bazen mücadele yahut iş birliği hâlinde cereyan etmiştir.

Mezhepleri tanımlama, anlama ve görüşlerini tespit etmede pek çok değerli eser kaleme alan Yaşar Kutluay Tarihte ve Günümüzde İslâm Mezhepleri adlı bu eserinde mezhepleri doğuşlarından itibaren ele almakta, günümüze kadar olan tarihî maceralarını anlatmaya, bunlara tesirde bulunan dinî, siyasi, içtimai, mahalli faktörleri tahlil etmektedir. Müellif İslâm mezheplerini tefekkür tarihi zaviyesinden incelerken Mutezile, Cebriye, Hariciler, Mürcie, Müşebbihe, Mücessime, Şia ve Ehli Sünnet’i ele alıp bu zümreleri alt kollarıyla beraber ortaya koymuştur. Aynı zamanda modern zamanlardaki Bahaîlik ve Ahmedîlik gibi akımlardan bahsedilmekte, Türkiye’de mezhep ve tarikatlarının durumuna yer verilerek eser bitirilmektedir.

Elinizdeki çalışmada hem asırlardır derin tartışmaların yaşandığı İslâm mezhepleri hakkında, temel kaynaklara atıfta bulunularak anlatılan son derece muhtasar, canlı bir hikâye hem de tarihi anlamanın yordamını gösteren, güçlü bir teorik analiz bulacaksınız.

Marka
Pınar Yayınları
Yazar
Yaşar Kutluay
Sayfa
176Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
Ekim 2022

Tarihte ve Günümüzde İslam Mezhepleri Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı