Sosyal Politikanın Temel Konuları - Ömer Zühtü Altan - Nisan Kitabevi

9789758675791
%
5
İndirim
285,00 TL
300,00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 30TL

300TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

Sosyal Politikanın Temel Konuları - Ömer Zühtü Altan - Nisan Kitabevi

Sosyal Politika bilim dalının konularını üç ayrı kitap içinde toplayarak, işlemeye çalıştık.


Bu kitabın yazarlarından birisi olan Prof. Dr. Ömer Zühtü ALTAN tarafından hazırlanan ve kuramsal ağırlıklı bilgilerin yer aldığı Sosyal Politikaya Giriş adlı çalışmada, Sosyal Politikanın Dünyada ve Ülkemizdeki Tarihsel Gelişimi, İş İlişkileri ve Çalışma Yaşamının Kişiler, İşler Yönünden Özel Olarak Düzenlenmesi, Yaşadığımız Dönemde Sosyal Politikalara Yön ve Biçim Veren Teknolojik, Sosyal ve Ekonomik Gelişmeler, Uluslararası Sosyal Politikaları Taşıyan Kuruluşlar ile Benimsedikleri İlkeler ve Normlar yer almıştı. Bu kitap 2021 yılında Nisan Kitabevi tarafından basılarak yayınlandı.

Sosyal Politikanın Temel Konuları olarak adlandırdığımız bu kitap ise, sosyal politika bilim dalına yönelik aynı düşünce ve yaklaşımları benimseyen Prof. Dr. Ömer Zühtü ALTAN ile Doç. Dr. Yener ŞİŞMAN tarafından ortaklaşa yazıldı. Kitap, iş ilişkileri ve çalışma yaşamı ekseninde; günümüzde geleneksel olarak nitelendirilen sosyal politikaların Ücret Düzenlemeleri ve Politikaları, İş Süreleri, Çocukların ve Gençlerin Çalışma Yaşamındaki Yeri ve Korunmaları, Kadınların Çalışma Yaşamındaki Yeri ve Korunmaları, İşsizlik ve İstihdam Politikaları, Yoksulluk konularını kapsamaktadır. Konu ile ilgili politikaların alanları, araçları, taşıyıcıları, yol ve yöntemleri sayısal verilerle pekiştirilerek açıklanmış, yeri geldiğinde konular eleştirel bir bakış açısıyla irdelenmiş, metinlerde ayrıca yazarların düşünce, görüş ve politika önerilerine de yer verilmiştir.

Günümüzde giderek hız ve ivme kazanan teknolojik, sosyal ve ekonomik gelişmeler dünyamızın hemen her yöresinde ve her alanda yeni sosyal sorunlara yol açmakta, yaşanan değişim süreci sosyal koruma gereksinimi duyan kesimleri ve alanları çoğaltmakta, sosyal politikanın araçları, yararlandığı yol ve yöntemler çeşitlenmekte, geleneksel sosyal politikalardan modern, çağdaş, güncel olarak da adlandırılabilecek sosyal politikalar dönemine geçilmektedir. Doç. Dr. Yener ŞİŞMAN tarafından yazılan ve yine Nisan Kitabevi tarafından bu kitapla eş zamanlı olarak yayınlanan Sosyal Politikanın Güncel Konuları adlı basılı çalışmada, iş ilişkileri ve yaşamına yönelik sosyal koruma rejiminin sınırları dışına çıkılarak, sosyal politikanın güncel konuları üzerinde çalışılmıştır. “Engelliler ve Engellilere Yönelik Sosyal Politikalar”, “Yaşlıların Bakımı, Gözetimi ve Korunması”, “Uluslararası Göç ve Göçmenler”, “Çevre ve Sosyal Politika”, “Atık ve Atık Toplayıcılar” bu kitabın konuları olarak seçilmiştir.

Birbirini bütünleyen bu üç kitabı, bir ders kitabı formatına bağlı kalmadan, bilgi birikimimizi, düşüncelerimizi, önerilerimizi konulara ilgi duyanlarla, akademik çalışmalarında yararlanmak isteyenlerle ve uygulamacılarla paylaşmak istedik. İlgili yazına da katkı sağlamak için konular ayrıntılı biçimde işlenmiş, metinlerin farklı yönleriyle daha iyi kavranabilmesine yardımcı olacağı düşünülerek bu bağlamda alanlarında yetkin değerli bilim insanlarının bireysel görüş ve eleştirel yaklaşımlarına da yer verilmiştir.

Kitabımızın; okuyucuların bu bilim dalını sevmelerine, özünü iyi kavramalarına, onlar için esin kaynağı ve ufuk açıcı olmasına, yeni düşüncelerin üretilmesine katkı sağlamasını

Sayfa
340Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
20.00x26.00cm
Basım Yılı
2022
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler