Şanlı Komutanlar 5 Kitap Set - Hasan Yiğit - Maviçatı Yayınları

9916589192658
%
65
İndirim
28.00 TL
80.00 TL
100+ adet stokta!
Kampanya Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Ürün Açıklaması

Şanlı Komutanlar 5 Kitap Set - Hasan Yiğit - Maviçatı Yayınları

Kazım Karabekir
Musa Kazım, 1882 yılında İstanbulda doğdu. Babası Mehmet Emin Paşa, jandarma subayıydı. Görevi gereği Osmanlı İmparatorluğunun değişik yerlerine tayin edildiği için Kazım da ailesiyle birçok değişik yer gördü. Gördüğü yerler içinde Van, Harput, Mekke onun zihninde en fazla iz bırakan yer oldu.
Annesi Havva Hanım, nereye gittilerse oğlunun yetişmesi, eğitimi için büyük çaba harcadı. Aile, Karamanın Kasaba köyü doğumlu... Bu köy, günümüzde Kazımkarabekir ilçesi... Aile, Avşar Türklerinden Karabekiroğulları soyundan geliyordu. Kazım ortaokul çağına gelene kadar aile babanın görevi gereği bazı illerde yaşadı.
Fatihteki Askeri Rüştiyede ortaokula başladı. Ortaokul bitince Kuleli ASker Lisesine gitti. Lisede başarılı bir öğrenciydi. Liseden sonra gittiği Harp Okulunu 1902 yılında bitirdi.
Fahrettin Paşa
Fahrettin, 1868 yılında Rusçuk’ta doğdu.
Asıl adı: Ömer Fahrettin...
Soyadı kanunundan sonra Türkkan soyadını aldı.
1888 yılında Harp Okulu’nu, 1891 yılında Genel Kurmayı bitirerek, orduya Kurmay Yüzbaşı olarak katıldı. Değişik görevlerde bulundu.
1912 yılında Balkan Savaşı patlayınca, Osmanlı Bulgar Savaşı’nda görev aldı. Bulgar kuvvetlerinin durdurulması için komuta ettiği birlikle başarı kazandıysa da, ordu Çatalcaya kadar geri çekildi.
Ömer Fahrettin Türkkan, 1948 yılında vefat ettikten sonra tarihe adını Medine Savunması Kahramanı ve Kurtuluş Savaşı Komutanı olarak altın harflerle yazdırdı.
Tarık Bin Ziyad
Musa bin Nusayr’ın aklından, İspanyaya fethe gitmek yatıyordu. Her. gönülde bir aslan yatar, deniyordu. Nusayr’ın aklından geçen de buydu.
Emir Nusayri ın köleleri içinde Tarık diye çok genç bir kölesi Vard1 DıŞarıdan bakınca çok belli olmuyordu ama Tarık çok güçlüydü Tuttuğunu yere seriyor, attığı mızrak bütün askerlerin mızraklarından bir boy daha öteya duşuyordu
Elbette, Tarık askerlerin araamda eğitim yapmıyordu. Ama fırsat buldukça kaçamak yapıyor, Emir N usayr’ın saray muhafızı askerlerini gözetliyor, onlara öğretilenleri kendi kendine veya yaşıtı kölelerle uygulamaya çalışıyor, çok iyi mızrak atıyordu.
Halid Bin Velid
Halid Bin Velid, 583 yılında Mekkede doğdu. Babası Velid Bin Mugire, Kureyş Kabilesi içinde önde gelenlerden biriydi. Geniş aile, Kureyşin Mahzumoğulları kolundandı. Anne, Lübabe es-Suüra Asma Bint Haristi.
Hem babanın, hem annenin Hazreti Muhammedin soyuna akrabalıkları vardı.
Kureyş Kabilesi, Mekkenin en kalabalık kabilesiydi. Mekkedeki silahlı birlikler için Kubbe çadırı vardı. Bu çadırda Mekkelilerden silahlı birlikler için yardım, bağış ve silah toplanıyordu. Velid bin Mugire, bu çadırın yöneticilerindendi. Ayrıca, Mekke Süvari Birliği Komutanlığı kendisine bağlıydı.
Süleyman Paşa
Süleyman, bir bey oğlu olarak küçük yaşta eğitim görmeye başladı. Bir yandan eğitim ahyor, öte yandan silah kullanmayı öğreniyor, ata biniyordu. Çok sağlıklı, güçlü bir çocuktu.
On iki yaşına geldiğinde babasına çıktı:
Alpler sefere hazırlanıyor. Ben de onlarla gitmek istiyorum.
Biraz daha Süleyman! Biraz daha oğlum!..Daha ne kadar baba? Daha ne kadar?
Marka
Mavi Çatı Yayınları
Yazar
Hasan Yiğit
Sayfa
362Sayfa
Kağıt
2.HamurKağıt
Boyut
13.50x19.50cm

Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler

Daha fazla göster