Ney’in Feryadı - Molla Cami - Sufi Kitap

%
27
İNDİRİM
9789759161200
%
27
İndirim
12.50 TL
9.13 TL
1 adet stokta Hızlı Gönderi!
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı ile peşin ya da taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Her­ an­ in­san­a­ te­sir­ eden nağ­mel­er­ ort­ay­a­ ko­yan­ nay, ger­çekt­e­ neyzen­den­ dem vurmakt­ad­ır.

Neyin Feryâdı (Naynâme), İran tasavvufunun ve tasavvuf edebiyatının büyük isimlerinden Molla Abdurrahman Câmî Hazretlerinin Şerh-i Dü Beyt isimli Mesnevî-i Şerîf şerhinin Divan şiirinin önemli isimlerinden Hoca Neşet Efendi tarafından yapılmış tercümesidir. Hz. Mevlânânın Mesnevîsindeki ney metaforu üzerinden ilerleyip Mesnevî-i Şerîfin ilk iki beytini baz alan bu eser, 115 beyite ek olarak mensur parçalardan oluşur.

Molla Câmi, Naynâmede Mesnevînin ilk on sekiz beytindeki Elest Bezmindeki zâhirî ayrılık ve bu ayrılıkla birlikte dünyada başlayan hakikat arayışı üzerinden bir kâmil insan portresi çizer. İnsan, Allahın Kün emri ile yaratıldıktan sonra o güzel meclisten ayrılıp dünyaya gelmiş olsa da kendisine üfleyen o Ulu Yaratıcıdan bir an bile ayrı değildir. Dünyadaki kesretin (çokluğun) içinde her daim vahdettedir (birlik halindedir), yeter ki o arayışta ve o yolda olsun.

Bu anlamıyla Neyin Feryâdı, Türk ve İran tasavvuf edebiyatının muhteva ve şekil bakımından birleşimini sunan bir ilahî arayış ezgisi olarak okuruyla buluşuyor.

Marka:
Sufi Kitap
Yazar:
Molla Cami
Sayfa:
112 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Ekim 2020
Sufi Kitap