Komedyen - Wladyslaw Stanislaw Reymont - Fihrist Kitap

9786257599832
%
30
İndirim
59.15 TL
84.50 TL
Temin Edilebilir
Kampanya Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Komedyen Ürün Açıklaması

1924 Nobel ödüllü Leh yazar Wladyslaw Stanislaw Reymont, dünya çapında üne kavuşmuş ilk eseri olan Komedyen ile ilk kez Türkçede, sizlerle…
Genc¸ligˆinde tiyatroya, oyunculugˆa go¨nu¨l vermis¸ olan Leh yazar Wladyslaw Reymont (1867-1925)’un kendi hayatından anektodlarla dolu ikinci romanı “Komedyen” (1896), halkın sanatı ve sanatc¸ıyı ku¨c¸u¨mseyici tutumunu yansıttıgˆı, bir kadın sanatc¸ının trajik hika^yesidir. Sosyalist ve gerc¸ekc¸i bir tutuma sahip olan yazar ic¸in bu hika^ye, fazlasıyla o¨znel bir yo¨nu¨ yansıtmakla beraber, derin bir halk eles¸tirisi ve halka olan kırgınlıgˆın bir ifadesi olarak da go¨ru¨lebilmektedir.
Bas¸larda “Genc¸ Polonya” akımının ic¸erisinde anılan Reymont, sembolik ve “sanat ic¸in sanat” yo¨nu¨ kuvvetli bir romantizmi eserlerinde barındırır. Digˆer yandan unutulmamalıdır ki, Wladyslaw Reymont’a 1924 yılında Nobel O¨du¨lu¨ aldıran bas¸yapıtı “Ko¨ylu¨ler”, toplumcu bir destandır. Polonya’nın bir Rus topragˆı oldugˆu do¨nem ic¸inde bu¨yu¨yen ve yu¨kselen sosyalizmi ic¸selles¸tiren “fakir-soylu” Reymont’un kaleminde, is¸te bu “toplumcu tavır ve topluma kırgınlık” zıtlıgˆı diyebilecegˆimiz Rus ikilemini sonuna kadar hissedebiliriz.
Belirtmek gerekir ki “Komediantka” olan kitabın asıl dildeki bas¸lıgˆı, kadın komedyen demektir. Ek olarak, komedyenlik, bildigˆimiz anlamda bir komedi oyuncusu anlamına gelmez, tas¸ra oyuncularına verilen isimdir. Dolayısıyla, kadın komedyenimiz ikinci sınıf bir tiyatroculugˆun ic¸erisinde trajik sonuna dogˆru ilerlemektedir. Bu gerilim, sanatın yu¨celigˆini barındıran ic¸sel gerilimleri ve psikolojik tahlilleri okuyucuya sunarken, bilindik o ko¨tu¨ sona gittigˆimizin bilincinde, okuyucuyu ic¸ine c¸eker ve c¸eker…
Fihrist olarak, Reymont’un Komedyen adlı bu c¸arpıcı eserini Tu¨rkc¸eye kazandırmanın mutlulugˆuyla, keyifli okumalar dileriz.

Marka
Fihrist Kitap
Yazar
Wladyslaw Stanislaw Reymont
Sayfa
270Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.00x19.50cm
Basım Yılı
2022

Komedyen Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı