Kanlı Mahabad’dan Aras’ın Kıyılarına - Necefkuli Pısyan - Avesta Yayınları

%
27
İNDİRİM
9789757112518
%
27
İndirim
21.00 TL
15.33 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı ile peşin ya da taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Fars gazeteci Necefkuli Pısyan’ın cepheden izlenimlerini aktaran “Kanlı Mahabad’dan Aras’ın Kıyılarına” adlı kitap çıktı. İlk baskısı 2001’de yapılan kitabın yeni baskısı eklerle genişletilmiş. 2004’te Erbil’deki bir patlamada hayatını kaybeden Şewket Şêx Yezdîn o dönemki olayların kronolojisi ve Mela Mustafa’yla birlikte savaşarak Aras nehrinden Sovyetler’e giden 500 Pêşmergenin isim listesini de hazırlamış.

Mahabadda 1946 yılında kurulan ve şehrin adıyla özdeşleyen Kürdistan Demokratik Cumhuriyeti, nam-ı diğer Mahabad Kürt Cumhuriyeti, aynı yılın sonlarında yıkıldı. Cumhuriyetin yıkılmasıyla birlikte bütün İran ordusu Kürdistana yığıldı. İranla anlaşma yolunu seçen ancak gene de idam edilen Cumhurbaşkanı Kadı Muhammedin aksine, cumhuriyetin kuruluşunda önemli bir rol üstlenen Mela Mustafa Barzani İran ordusuna karşı koydu.

Dönemin önde gelen gazetelerinden İttilatın muhabiri Necefkuli Pısyan, ordu birlikleriyle cepheye gitti ve savaş alanından haberler geçti. Nesnel olmasa da bu eşitsiz savaşı birçok boyutuyla gözler önüne serdi. Ve Mela Mustafanın 500 pêşmergesiyle İran ordusuna karşı büyük bir direnme savaşı vererek Aras Nehrinden Sovyetlere geçmesiyle sonuçlanan uzun yürüyüşünün ilk adımlarına tanıklık etti.

Marka:
Avesta Yayınları
Yazar:
Necefkuli Pısyan
Sayfa:
160 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x20.00 cm
Basım Yılı:
Eylül 2019