İvan İlyiç’in Ölümü - Lev Nikolayeviç Tolstoy - İnkılap Kitabevi

%
30
İNDİRİM
+
14
EKSTRA
9789751025159
Kalan Süre
%
30
İndirim
6.00 TL
4.20 TL
Sepette %14 İndirim
3.60 TL
3 adet stokta Hızlı Gönderi!
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı ile peşin ya da taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Tolstoy, Ivan Ilyiçin Ölümünde okuru bir mahkeme bürosuna sokar ve şunu gösterir:
Baylar! Ivan İlyiç ölmüş. Roman böylelikle bittiği yerde başlamış olur. Tolstoyun düşüncesi okurunu alışık olmadığı bir teknik kullanarak şaşırtmaktır ki bunda da başarılı olur. Böylece roman boyunca sık rastlayacağımız bir tema ilk kez ortaya çıkar. Bu tema hayatın son dönemi olan ölümün çevresini kuşatır ve ondan ucuz bir trajedi ortaya çıkartmayı başarır.

Lev Nikolayeviç Tolstoy, 9 Eylül 1828de Tulada bulunan ailesine ait Yasyana Polyana malikânesinde doğdu. 1843te Doğu Dilleri okumak üzere Kazan Üniversitesine girdi. 1854-1855 yılları arasında Kırımda Topçu Teğmeni olarak savaştı. 1862de komşu çiftliğin sahibinin kızı olan Sofya Andeyevna Bersle evlendi ve bu evliliğinden on üç çocuğu oldu. Bu dönemde yazar, Kazaklar, Sivastopol Hikâyeleri ve bekli de en büyük romanı olan Savaş ve Barışı yazdı. Tolstoy, Savaş ve Barış adlı eserinin yayımlanmasından sonra, yıldan yıla artacak bir bunalıma girdi. Bu bunalımın izleri, 1877 yılında yayımlanan ikinci büyük romanı sayılabilecek Anna Karenina adlı romanında da görülür. 1880den sonra düşüncelerini açıkladığı Dogmatik Teolojinin Eleştirisi, O Halde Ne Yapmalıyız? Ve Tanrının Hükümdarlığı Kendi İçimizdedir adlı makalelerin yayımlanmasından sonra 1901de kilise tarafından aforoz edildi. Bu dönemde yazdığı Ivan Ilyiçin Ölümü, Kreutzer Sonatı, Hacı Murat ve son büyük romanı sayılabilecek Diriliş gibi eserleri, yaşama sunulan bir destan olarak nitelendirilir.

7 Kasım 1910da ailesini terk etmeye karar vererek yanına en küçük kızını ve doktorunu alarak yola çıkan yazar, birkaç gün sonra Astapovo tren istasyonunda zatürreeden ölmüş olarak bulundu.

Marka:
İnkılap Kitabevi
Yazar:
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa:
112 Sayfa
Boyut:
10.50x16.50 cm
Basım Yılı:
2008