İmpartorluklar Seti (5 Kitap) - Michael H. Fisher , Michael Brett , Martyn Rady. - Kronik Kitap

2786373737254
%
50
İndirim
767,00 TL 1.180,00 TL
Ekstra İndirimli Ürün
590,00 TL
Stokta yok
Maksimum 1 adet satın alabilirsiniz.
Favori listesine ekle
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 40TL

400TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

İmpartorluklar Seti (5 Kitap) - Michael H. Fisher , Michael Brett , Martyn Rady. - Kronik Kitap

İmpartorluklar Seti (5 Kitap) - Michael H. Fisher , Michael Brett , Martyn Rady. - Kronik Kitap

SET İÇİNDEKİ KİTAPLAR

Bâbürlüler - Michael H. Fisher
Fâtımî İmparatorluğu - Michael Brett
Habsburglar - Martyn Rady
Büyük Selçuklular – Cihan Piyadeoğlu
Moğol İmparatorluğu - Timothy May


BÂBÜRLÜLER - MICHAEL H. FISHER

Hindistanda Bir Türk İmparatorluğu

HİNDİSTANDA ÜÇ ASIR HÜKÜM SÜREN
BİR TÜRK İMPARATORLUĞU: BÂBÜRLÜLER…

Atası Emir Timurun 14. yüzyılın sonunda gerçekleştirdiği Delhi fethi, Bâbür Şahın Hint topraklarını kendisine bırakılmış bir miras olarak görmesini sağladı. Azim, sebat ve kararlılıkla hareket eden Bâbür ve oğulları, 1526da kurulan devleti adım adım genişlettiler. Zirve yıllarında Avrupa kıtasının yaklaşık üçte biri büyüklüğüne ulaşan Türk-Moğol kökenli bu imparatorluk, dönemin Avrupa nüfusunun yaklaşık iki katı bir nüfusa ve Hindistan topraklarının büyük bir bölümüne hâkim olmayı başardı.
Michael H. Fisherın elinizdeki kitabı, 16. yüzyılda Hindistanda hâkimiyet kuran Bâbürlüler hakkında uzun zamandır beklenen bir çalışma ve bu alanda Türkçeye kazandırılan bir ilk eser olmasıyla büyük önem arz ediyor. Tarihî olayları zengin ve kapsamlı bir bağlama oturtan tarihçi Fisher, bir taraftan Bâbürlüler dönemi Hindistan siyaseti ve kültürünün ayrıntılı bir incelemesini sunarken öte yandan hanedan kadınları, dinî gruplar ve taşra memurları gibi pek incelenmemiş konulara dikkatleri çekiyor. Dönemin dil, şiir, sanat ve mimari arka planı da kitapta kendine geniş bir yer buluyor. Bâbürlülerden bugüne kalan maddi ve kültürel miras, Asya ve İslam dünyasındaki imparatorluk süreçlerinin doğasını anlamamıza ve Asyalılar ile Hıristiyan Avrupanın sömürgeci güçleri arasındaki ilişkiler hakkında etraflıca fikir sahibi olmamıza imkân sağlıyor.
Bâbürlüler: keşfedilmeyi bekleyen bir Türk İmparatorluğunu ve Güney Asya tarihini yakından tanımak isteyen okurlar için çarpıcı bilgiler içeren ve kolay okunur bir başucu kitabı…FÂTIMÎ İMPARATORLUĞU - MICHAEL BRETT

Ortadoğu, Afrika ve Akdenizde İktidar Mücadelesi

İSLAM DÜNYASINDAKİ
ÜÇ YÜZYILLIK SERÜVEN: FÂTIMÎLER…

Fâtımîler; Abbâsî İmparatorluğunun onuncu yüzyıldaki çöküşünden, on birinci yüzyılda Selçukluların Orta Asyadan ve on ikinci yüzyılda Haçlıların Avrupadan Ortadoğuya gelişine ve imparatorluğun Selâhaddîn Eyyûbî tarafından ortadan kaldırılışına kadar, Ortaçağ İslam dünyası tarihinin merkezinde olmuştur. Fâtımî hükümdarının “İmam” ve “Halife” olarak Peygamberin dinî ve siyasî otoritesini miras aldığını iddia etmesiyle, Ortaçağ İslamının tarihinde hayatî bir rol oynamıştır. Fâtımîler, İslam sanatına mimarî, seramik, cam, madenî ve fildişi eserlerin yanı sıra halifelerin hazinelerinin en önemli bölümünü teşkil eden kumaşlarıyla da unutulmaz katkılar sunmuşlardır.

Fâtımî İmparatorluğu, İsmailîliğin, Kuzey Afrikanın ve Mısırın tarihi serüvenini, Fâtımî hanedanının tarihi serüveniyle birlikte tutarlı bir hikâyeye dönüştürüyor. Bu hikâye İslamın geniş tarihinde kendine güçlü bir bağ buluyor ve okuyucular Fâtımî İmparatorluğunun tarihi önemini yeniden keşfediyor.

Mısırın fethi, devletin kuruluşu, imparatorluğun teşekkülü, el-Hâkim bi-Emrillâhın hükümdarlığından sonra gelen siyasî kriz, siyasî ve ideolojik bakımdan rejimin yeniden inşası, hanedanın yön değiştirmesi ve sonrasında gelen başarısızlıklarla beraber imparatorluğun tarih sahnesinden çekilişi, belgesel tadında bir üslupla okuyucuyla buluşuyor.
Londra Üniversitesi Şarkiyat ve Afrika Araştırmaları Okulu (SOAS), Kuzey Afrika Tarihi Bölümünden emekli öğretim üyesi Michael Brettin yarım yüzyılı aşan araştırmalarının ürünü olan Fâtımî İmparatorluğu, üç yüzyıla yakın bir süre boyunca, Ortadoğu, Afrika ve Akdenizde hüküm sürerek, tarihte siyasetten sanata dek önemli izler bırakmış bir hanedanın sıra dışı öyküsü…

HABSBURGLAR - MARTYN RADY

Bir Dünya Gücünün Yükselişi ve Çöküşü

“Habsburglar sürükleyici, renkl
Marka
Yazar
Sayfa
2304Sayfa
Kağıt
2.HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2022
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler