İmparatorluk Varisi Mustafa Kemal Atatürk - Ryan Gingeras - Fol Kitap

9786256584075
%
25
İndirim
122.25 TL
163.00 TL
1 adet stokta!
Kargo Bilgisi
350TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
Ödeme Seçenekleri

İmparatorluk Varisi Mustafa Kemal Atatürk - Ryan Gingeras - Fol Kitap

İmparatorluk Varisi Mustafa Kemal Atatürk - Ryan Gingeras - Fol Kitap

Bu eser modern Türkiyenin kurucusunu anlamlı bir tarihsel perspektife yerleştiriyor ve onun temel fikirlerinin aynı ölçüde derinlikli bir analizini sunuyor.
M. Şükrü Hanioğlu, Princeton Üniversitesi.

Osmanlı İmparatorluğu sona yaklaştıkça pek çok Osmanlı askeri vatanı kurtarmak için liderlik vasfına soyundu. Birinci Dünya Savaşı yalnızca Osmanlı topraklarının çözülmesine değil, öne çıkan bu liderlerin de farklı fikirler ortaya atmasına yol açtı. Enver, Talat ve Cemal Paşa troyka yönetimi ile birlikte İttihat ve Terakki Cemiyeti de siyaset sahnesinden silinirken Selanikten yeni bir lider çıktı. Hem dönemin bütün hizipleriyle irtibatta olan hem de onlardan ayrı bir yola çıkan Mustafa Kemal, İmparatorluktan kalan mirasla bir Cumhuriyet kurdu.
İtilaf Devletlerini hem savaş meydanında hem de masada mağlup ettikten sonra devraldığı mirası tüm dünyanın gözleri önünde ileriye taşıdı. Bu mirasın içinden alınanlar ile geçmişe terk edilenler modern Cumhuriyetin yapılarını oluşturdu.
İmparatorluğun kaderiyle oynamaya aday Selanikli bir gençten, asker Mustafa Kemale oradan devlet kurucusu Atatürke yolculuğu ele alan bu kitap, hem geç dönem Osmanlı İmparatorluğunun hem de erken Cumhuriyetin sancılı yıllarının da özlü bir anlatımını sunuyor.
Marka
Sayfa
232Sayfa
Kağıt
1.HamurKağıt
Boyut
13.50x19.50cm
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler