Hayali Kürdistanın Dirilişi - İsmail Beşikçi - İsmail Beşikçi Vakfı

%
20
İNDİRİM
9786056385254
%
20
İndirim
18.00 TL
14.40 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı ile peşin ya da taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

19 Eylül 1930 tarihli Milliyet Gazetesinde, temsili Ağrı Dağı ve üzerinde bir mezar taşına; Muhayyel Kürdistan burada medfundur (Hayali Kürdistan burada gömülüdür.) yazılı oldugu bir karikatür yayınlanıyor.

Milliyet Gazetesini; Siirt Milletvekili Mahmut Soydan (1883-1936) çıkarıyor. Gazete, 11 Şubat 1926da İstanbulda yayına başlamış. Gazete, Mustafa Kemalin izniyle ve teşvikiyle kurulmuş. 1935de Tan adını almış. Sahibi de Ali Rıza Karacan olmuş.

Kürdlerin ve Kürdistanın bölünmesi, parçalanması ve paylaşılması, Yakın Doğu tarihinin en önemli olayıdır. Bu olgu, Kürdler ve Kürdistan üzerinde çok olumsuz etkiler yaratmıştır. Bu, bir insanın iskeletinin parçalanması gibi, beyninin dağılması gibi bir durum yaratmıştır. Bu, uluslararası toplumda, Kürdlerin dostunun azalmasını, giderek yok olmasını, hasımlarının ise çoğalmasını sağlamıştır. Uluslararası toplumun, anti-Kürd duygularla, düşüncelerle şekillenmesi bu sürecin başta gelen sonucudur.

Günümüzde, Kürd/Kürdistan olgusu, siyasal ve toplumsal bakımlardan hızla değişmektedir, bu şüphesiz pozitif bir durumdur. Bu değişimi yaratan iki önemli olay vardır:

Birincisi, 15 Ağustos 1984de Türkiyede gerilla mücadelesinin başlamış olmasıdır.
İkinci olay ise, 20 Mart 2003 de ABDnin ve koalisyon güçlerinin Iraka silahlı müdahalede bulunmuş olmasıdır. Bu iki olgu birbirini etkileyerek, tetikleyerek bu günkü durumu yaratmıştır. Iraka silahlı müdahale sonunda, Saddam Hüseyin rejimi yıkılmış, Baas Partisi dağıtılmış, el-Muhaberat ve Ordu dağıtılmış, kitle imha silahları imha edilmiştir. Bu belli başlı tehditler ortadan kalkınca, Kürdler federal Irak anlayışını gündeme getirmiş, Kürdistan Bölgesel Yönetimi kurulmuştur. Bu bir statüdür ve doğudaki, batıdaki, kuzeydeki yani Yakın Dogudaki, Orta Doğudaki, bütün Kürdleri kaçınılmaz olarak gündeme getirmekte, aktüel kılmaktadır. 21.yüzyılın ilk yıllarında, dönemin emperyal gücü, ABD, Kürdlere statü vermeyi istememesine rağmen, müdahalesiyle bu statükoda çok önemli bir sarsıntı ve gedik açmıştır. Gerilla mücadelesi, 1930 tarihli karikatürü çürütmüştür. Kürdistan Bölgesel Yönetimi ise, 1920ler karşısında tarihin bir ironisi olarak değerlendirmek gerekir.

Kitabın kritik edilmesi dileğiyle!

Marka:
İsmail Beşikçi Vakfı
Yazar:
İsmail Beşikci
Sayfa:
160 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.05x21.00 cm
Basım Yılı:
Mayıs 2013