Avrupa Seti (5 Kitap) - Önder Kaya , Martyn Rady , Cecile Berly. - Kronik Kitap

2785752431709
%
50
İndirim
471,25 TL 725,00 TL
Ekstra İndirimli Ürün
362,50 TL
Stokta yok
Maksimum 1 adet satın alabilirsiniz.
Favori listesine ekle
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 40TL

400TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

Avrupa Seti (5 Kitap) - Önder Kaya , Martyn Rady , Cecile Berly. - Kronik Kitap

Avrupa Seti (5 Kitap) - Önder Kaya , Martyn Rady , Cecile Berly. - Kronik Kitap

SET İÇİNDEKİ KİTAPLAR:

Avrupa Tarihi – Önder Kaya
Habsburglar - Martyn Rady
Marie Antoinette - Cécile Berly
Medici Ailesi – Tim Parks
Germenler - Herwig Wolfram


AVRUPA TARİHİ – ÖNDER KAYA

Roma İmparatorluğundan Hitlerin Almanyasına

İLKÇAĞDAN 20. YÜZYILA İLGİNÇ TARİHİYLE AVRUPA…

Ülkemizde Avrupa tarihi ne yazık ki iyi bilinen alanlardan değildir. Toplum olarak bir yandan çağdaşlaşmaya ya da başka bir deyişle Batılılaşmaya çalışırken diğer yandan Batı dünyasını kendimiz için hep bir öteki olarak görürüz. Bazı zamanlar imrenilen bazı zamanlar ise temkinli yaklaşılan bir kültürdür bizim için Avrupa.

Özgün ve keyifli bakış açılarıyla tarih alanında önemli çalışmalar yapmış olan Önder Kaya, bu kez Avrupa tarihini sürükleyici bir yaklaşımla ele alıyor. Yalnız Avrupanın değil dünya tarihinin en önemli imparatorluklarından Romanın kuruluşu ve biraz da tesadüflere bağlı olarak yükselişi, Holywoodun 300 Spartalısının gerçek ve çarpıcı hikâyesi, Göksuda boğulan Alman imparatoru, Venedikin ihtişamı, Ortaçağda çocuklardan oluşan ordular, İslam medeniyetine hayran bir imparatorun isteksizce çıktığı Haçlı seferi, Habsburgların evlilik üzerine inşa ettikleri muazzam imparatorlukları, Barbaros ve Andrea Doria arasındaki büyük hesaplaşma, en kritik noktalarıyla İnebahtı Savaşı, II. Frederich ve Koca Ragıb Paşa arasındaki stratejik mücadele, Joseph olarak doğup Yusuf olarak ölen ünlü tarihçi Hammerin hikâyesi, II. Abdülhamidin Çine gönderdiği Heyet-i Nasiha, Almanyanın kuruluşu ve Hitlerin rahat bırakmadığı çingeneler, paranın Avrupadaki sıfır atma geçmişi gibi birbirinden ilginç konulardan oluşan bu çalışma İlkçağdan 20. yüzyıla kadar Avrupanın çarpıcı bir fotoğrafını gözler önüne seriyor.
Avrupa Tarihi; farklı ve ilham verici tarih okumaları yapmak isteyen herkes için benzersiz bir kitap…

HABSBURGLAR - MARTYN RADY

Bir Dünya Gücünün Yükselişi ve Çöküşü

“Habsburglar sürükleyici, renkli, dramatik olmasının yanı sıra özlü, akademik ve konuya hâkim bir kitap. Martyn Rady, bir zamanlar Perudan Filipinlere üzerinde güneş batmayan bir imparatorluk yönetmiş, Avrupanın en büyük hanedanının hikayesini bizlere anlatıyor. Dünya tarihinde neredeyse bin sene boyunca rol almış önemli bir aktörü konu alan Habsburglar içine din, cinayet, ensest, delilik, intihar, suikast karışmış yüksek siyaset ve aile mahremiyetini gözler önüne seriyor. Bu kitap destansı bir tarihi merak edenler için!” Simon Sebag Montefiore, Romanovların yazarı

Habsburglar, asırlar boyunca Avrupada hüküm sürmüş olan kudretli bir hanedanın, kuruluşundan nihai yıkılışına kadar geçen bütün tarihi.

Habsburglar yüzyıllarca Avrupanın büyük bölümüne hükmetti. Aslında sadece sıradan Alman asillerinden oluşan bu aile evlilikler ve fetihlerin yanı sıra sahte evraklar düzenleyerek, kendilerine sahte atalar bularak ve tabii şanslarının yaver gitmesiyle de Avrupa kıtasının en önemli hanedanlarından biri haline gelmeyi başardı. Martyn Rady, Habsburg hanedanı ve onun neredeyse bin sene içerisinde inşa etmiş olduğu –ve sonra da kaybettiği– siyasi, sosyal ve kültürel düzenin destansı hikâyesini Avrupa ve dünya tarihi bağlamında anlatıyor.

Ortaçağda Habsburglar Svabyadan Güney Almanya ve Avusturyaya yayılmaya başladılar. 1452 tarihinde bir Habsburg dükü, III. Frederick namıyla Kutsal Roma İmparatoru olarak taç giyince artık hanedan “Avusturya Dünyaya Hükmedecek” düsturuyla hareket eden bir imparatorluk mefkûresine sahip oldu.

Yüzyıllar boyunca Kutsal Roma İmparatoru unvanını ellerinden bırakmayan Habsburglar İtalya, İspanya, Yeni Dünya ve Pasifike yayılarak Şarlkenin tabiriyle, üzerinde güneş batmayan bir imparatorluk haline geldiler. Akabinde bitmek bilmeyen din savaşları, ihtilaller, değişimler, 1700de İspanya İmparatorluğunun ellerinden çıkması ve 1806da Kutsal Roma İmparatorluğunun çöküşüyle sürekli kan kaybettil
Marka
Yazar
Sayfa
1408Sayfa
Kağıt
2.HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2022
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler