Avrupa Birliği Bölgesel Politikaları ve Türkiye’de Uygulanabilirliği: Serhat Kalkınma Ajansı Üzerine

9786254338366
%
10
İndirim
63.00 TL
70.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Avrupa Birliği Bölgesel Politikaları ve Türkiye’de Uygulanabilirliği: Serhat Kalkınma Ajansı Üzerine Ürün Açıklaması

Altı genişleme süreci geçiren ve günümüzde 27 üyeli büyük bir birlik hâline gelen ABde her genişleme dalgasıyla topluluk içerisinde belirginleşen bölgeler arasındaki gelişme düzeyi farkı Birlik tarafından ekonomik, sosyal, fiziki yönden koordine edilmeye çalışılmış ve sürdürülebilir küresel rekabete dayalı dengeli bir kalkınma için farklılıkların azaltılması zorunlu hâle gelmiştir. Üye ülke ve bölgeler arasındaki kalkınma farklılıklarını azaltmak amacıyla uluslararası alanda siyasal, ekonomik ve yönetsel yapılandırmaları önemli ölçüde etkileyen başlıca uluslar üstü yapılardan biri olan AB, Bölgesel Kalkınma Ajanslarını kurmuştur. ABnin ayrıca bütün aday ülkelere benimsetmeye çalıştığı Bölgesel Kalkınma Ajanslarıyla Türkiye, Helsinki Zirvesinden sonra tanışmıştır. Bölgesel gelişmişlik farklılıklarının giderilmesi amacıyla Birliğin belirlediği önemli ortak politika alanlarından olan bölgesel gelişme politikaları ülkemizde yasal zeminin oluşturulduğu 2006 yılından beri uygulanmaya devam etmektedir.
Kitabın temel amacı; Avrupa Birliği Bölgesel Politikalarının Türkiyede uygulanabilirliğinin Serka örneğinde değerlendirilmesidir. Değerlendirmeler ABye üye çeşitli ülkelerin bölgesel politika üretmede görevli olan kalkınma ajanslarının incelenmesi sonucunda oluşturulan bir çerçeve üzerinde yapılmıştır. İlgili çerçeve İngiltere, Fransa, İspanya, Almanya, Avusturya, İtalya, Polonya ve Çekya gibi ülkelerde yer alan çeşitli kalkınma ajanslarının amaçsal, yapısal, yönetsel ve işlevsel boyutlarda incelenmesi neticesinde oluşturulmuştur.
Kitapta ayrıca; Türkiyede AB uyum politikaları çerçevesinde uygulanan bölgesel politikaların ve BKAnın etkinlikleri değerlendirilmiştir. ABde ekonomik ve sosyal alanda ortaya çıkan bölgesel gelişmişlik farklılıklarından kaynaklanan sorunlarla mücadele amacıyla geliştirilen bölgesel politikaların etkinlikleri incelenmiş ve AB Bölgesel Politika uygulamalarında önemli ve etkin bir araç olarak yararlanılan Bölgesel Kalkınma Ajanslarının bölgeler üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.

Marka
Nobel Bilimsel Eserler
Yazar
Zeynep Ceylin Ecer
Sayfa
164Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.50x24.00cm
Basım Yılı
Ekim 2022

Avrupa Birliği Bölgesel Politikaları ve Türkiye’de Uygulanabilirliği: Serhat Kalkınma Ajansı Üzerine Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı