Tüm Yönleriyle İneklerde Embriyonik Ölümler ve Abortus

9786258430349
%
5
İndirim
190.00 TL
200.00 TL
Temin Edilebilir
Kampanya Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Tüm Yönleriyle İneklerde Embriyonik Ölümler ve Abortus Ürün Açıklaması

Sığır yetiştiriciliğinde temel amaç birim hayvandan maksimum verim elde etmektir. Fakat bu amacı engelleyecek birçok etmen verim kabiliyetini düşürmektedir. İneklerde belirli veya belirsiz etkenler nedeniyle fertilite parametrelerinin negatif yönde etkilenmesi hem çiftliğin geleceğini hem de karlılığını önemli ölçüde etkilemektedir. Geçmişten günümüze yılda bir buzağı alma hedefi hala güncelliğini korumaktadır fakat bu hedeften bizi saptıracak oldukça fazla neden ile karşı karşıyayız. Daha fertilizasyon aşamasında başlayan problemler embriyonik ölümler ile devam eder ve fötal kayıp/abort ile kendini gösterir.

Gebelik kompleks bir olgudur ve şekillenmesi için optimal koşulların sağlanması gerekir. En ufak bir aksaklığın bile kompanze edilemediği bu fizyolojik süreçte enfeksiyöz veya enfeksiyöz olmayan birçok neden bulunmaktadır. Gebeliğin çeşitli aşamalarında meydana gelebilecek problemler bize fertilizasyon problemleri, erken/geç embriyonik ölümler ve fötal kayıp/abort olarak yansımaktadır.

Bu kitapta da gebelik sürecinin fizyolojik ve embriyolojik aşamalarından başlanarak yavrunun anne tarafından tanınması konuları ele alındı. Bununla birlikte ineklerde embriyonik ölüm nedenleri detaylı bir şekilde irdelenerek teşhis ve korumada hangi yolların izlenebileceğinden bahsedildi. Ayrıca ineklerde sıklıkla karşılaşılan abortus olguları detaylı şekilde incelenmeye çalışıldı. Yine embriyonik ölüm ve abortusların işletmelere ekonomik yükü ile ilgili de özlü bilgi verildi. Bu bağlamda kitapta yer alan güncel bilgilerin gerek öğrencilere gerekse veteriner hekimlere ve bilim camiasına faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Marka
Akademisyen Kitabevi
Yazar
Pınar Ayvazoğlu Demir
Sayfa
352Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.00x24.00cm
Basım Yılı
2021

Tüm Yönleriyle İneklerde Embriyonik Ölümler ve Abortus Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı