Sahabe İklimi 2. Cilt - Muhammed Emin Yıldırım - Siyer Yayınları

%20 İndirim
9786258144369
%
20
İndirim
120.00 TL
150.00 TL
Temin Edilebilir
Kampanya Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Sahabe İklimi 2. Cilt Ürün Açıklaması

Kuran-ı Kerim, Hz. Peygamberi (sas) bize anlatırken, kullandığı istisnai ifadelerden bir tanesi üsvetün-hasenedir. Rabbimiz buyurur ki: And olsun ki Resûlullah, sizin için, Allaha ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allahı çok zikredenler için, (üsvetün-hasenetün) çok güzel bir örnektir. (Ahzab, 33/21)

Sahabe neslini anlatan en güzel ayetlerden bir tanesi de Tevbe Sûresinde geçen şu ayettir: (İslam dinine girme hususunda) öne geçen ilk muhacirler ve ensar ile onlara güzellikle tabi olanlar var ya, işte Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allahtan razı olmuşlardır. Allah onlara, içinde ebedî kalacakları, zemininden ırmaklar akan cennetler hazırlamıştır. İşte bu büyük kurtuluştur. (Tevbe, 9/100)

En Güzel Örneğin, En Güzel Örnekleri serlevhası, aslında bu iki ayetin kısa bir mesajıdır. Allah Resûlü (sas) tüm insanlığa en güzel örnek, en ideal misal, en kamil modeldir. Elbette O (sas), kurduğu nübüvvet potasında, kendi örnekliğini, yetiştirdiği talebeler olan sahabe üzerinden âleme yansıtacak, böylelikle onları en güzel örnekler olarak kıyamete kadar gelecek tüm müminlere takdim edecekti.

Bu hakikatten dolayı sahabe nesli, hiçbir zaman bizler için sadece tarihî şahsiyetler olarak kalamazlar. Onlar, dinin intikal ve muhafazasında, Allah (cc) tarafından seçilmiş, Resûlullah (sas) tarafından yetiştirilmiş bir nesildir. Öyleyse, sahabe neslini tanımak ne sadece bir vefa ne sadece bir tarihi malumat ne de sadece geçmişe dair bir özlemin ifadesidir. Sahâbe neslini tanımak, Allahı, Peygamberi, Kitabı, dolayısı ile İslamı tanımanın en doğru yoludur.

Bu sebeple çalışmamızın başlığını “En Güzel Örneğin, En Güzel Örnekleri” olarak belirledik. Program boyunca hep: “Anlatılan sahâbî efendilerimizin bilgileri keşke kitap olarak da elimizde olsa!” diyen kardeşlerimizin yoğun baskısı neticesinde bu çalışma sizlere ulaştı. 

Marka
Siyer Yayınları
Yazar
Muhammed Emin Yıldırım
Sayfa
464Sayfa
Kağıt
1. HamurKağıt
Boyut
17.00x24.00cm
Basım Yılı
2022

Sahabe İklimi 2. Cilt Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı