Osmanlı’nın Dilbace’si - Nazım İntepe - Çıra Yayınları

9786259443508
%
25
İndirim
187.50 TL
250.00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi
500TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
Ödeme Seçenekleri

Osmanlı’nın Dilbace’si - Nazım İntepe - Çıra Yayınları

1855 yılında Bursada büyük bir deprem oldu. Bursalıların küçük kıyamet dedikleri bu afette şehrin büyük kısmı yıkıldı. Bu feleketi duyan Sadrazam Keçecizade Fuad Paşa, üzüntüsünü şöyle dile getirdi: Eyvah Osmanlının Dibâcesi yıkıldı

Kelime anlamı; kitapların başına yazılan, kitabın maksadını ve içeriğini anlatan, önsöz veya giriş demek olan Dibace de; Osmanlı Devletinin bir dönem başkentliğini yapmış, evliyalar diyarı, tarihi abideler şehri, tabii güzellikleri ve binlerce senedir bilinen şifalı kaplıcaları ile dünyaca isim yapan Bursa anlatılıyor.

Nazım İntepe, Evliya Çelebinin tabiriyle “Uludağdan akan pınarların suladığı, servi, çınar ve gülistanlar şehri Bursa yı, dünden bugüne uzanan bir panorama da sunuyor okuyucusuna..

Bursadayım ve hatıralarımı anlatmaya karar verdim. Çekirdekten çınara Osmanlının kuruluşuna, günümüze kadar her devrine, yılına, ayına, gününe şahit oldum. Bin çadırlık bir boyun imparatorluk kurmasına ve 600 yıllık bir medeniyetin gelişimine şahitlik ettim. Gördüğüm duyduğum ilginç olayları ve duygularımı sizinle paylaşarak bilinen tarihe farklı bir not düşeceğim. Osmanlının Dibâcesini; yani Bursayı ve tarihinini kendi gözümden yazmak istiyorum.

Sayfa
392Sayfa
Kağıt
1. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
Şubat 2024
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler