Buz Dağlarını Çekmek, Düşen Dominolar ve Diğer Uygulamalı Matematik Maceraları

9786256495623
%
25
İndirim
157.50 TL
210.00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi
350TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
Ödeme Seçenekleri

Buz Dağlarını Çekmek, Düşen Dominolar ve Diğer Uygulamalı Matematik Maceraları

Üzerine çok fazla düşünmesek de hayatlarımızı sayılardan oluşan bir dünyada geçiririz. Beyzbol topu fırlatmak, ip atlamak, çiçek yetiştirmek, futbol oynamak, tasarruf hesaplarını ölçmek gibi yaygın faaliyetler ve diğerleri doğası gereği matematikseldir. Keza Olimpiyat müsabakalarını puanlamanın en iyi yolu gibi kendi içinde düşünmesi eğlenceli olan daha spekülatif problemler de böyledir.
Robert B. Banks bu kitapta, kendisinin ve başkalarının ilgisini çeken, hem pratik hem de eğlenceli çok çeşitli düşünceler sunuyor. İnsanın boyu ne kadar uzayabilir? Neden trafikte sıkışıp kalırız? Hangi mevkideki futbolcunun kaçma şansı daha yüksektir? Antarktika’dan buzdağları çekilirse Kaliforniya’daki su sıkıntısı hafifletilebilir mi? 100 metre koşusu en hızlı ne kadar sürede tamamlanabilir?

Her biri hayattan bir olguya odaklanan kısa bölümleriyle bu çalışma, matematik ve basit akıl yürütmenin, federal borçtan kayakla atlama için uygun tekniğe kadar her şeyi açıklayan zarif modelleri nasıl üretebileceğini gösteriyor.
Okuyucularından sadece lise veya üniversite matematiğini temel düzeyde anlamalarını isteyen bu kitap, matematiğin günlük hayatımızdaki işleyişinin yanı sıra hayal edilebilecek uygulamalarına hayranlık duyan herkes içindir.

Sayfa
352Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
Kasım 2023
Kategori:
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler