Atatürk İhtilali - Mahmut Esat Bozkurt - Mavi Gök Yayınları

9786056976582
%
25
İndirim
48.75 TL
65.00 TL
Stokta yok
Favori listesine ekle
Kampanya Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Atatürk İhtilali Ürün Açıklaması

Mahmut Esat Bozkurt Türk İhtilâli’nin bizzat içerisinden, hatta bazen olayların faili bazen mimarı olarak, onun için bir gerçeklik bizim içinse mâzi olan bir zaman diliminden bizlere seslenirken; çağının ötesinde bir tarih yazımı ile dünyayı ve Türkiye’yi bu “en uzun süren yüzyıl”a iten süreci bütün detayları ile izah ediyor. Kitabın gövdesine yerleştiren ihtilâl (yahut yeni dilde devrim) bir ağacın dalları gibi dallanıp budaklanarak mütalaa ediliyor. Gazi Paşa tarafından, “İhtilâl’in hukuk tarihinin gençlere anlatılması” amacı ile bizzat Mahmut Esat’a verilen talimat neticesinde kaleme alınan bu eserde Türk İnkılabı’nın, inkılabın yarattığı kurumların, devletin ve yeni toplumun meşruiyeti en baştan sorgulanarak izah ediliyor. Yani İnkılap tarihinden ziyade inkılap ve ihtilâl mevhumunun ne olduğuyla, nasıl olduğuyla ve neden olması gerektiği ile ilgilenen bu eser bizlere hem dünya filozoflarının bu mesele hakkındaki fikirlerini özetliyor hem de Kemalizme en temelinden bir meşruiyet kazandırıyor.

Türk İhtilâli’ne dair hatıratlar, izahlar, denemeler, makaleler, araştırmalar ve incelemeler yayınlayacağımız Mavi Gök Yayınları Türk Modernleşmesi Kitaplığı’nın ilk kitabı olarak bu kitabı seçmek istedik. Türk yazın ve siyasal hayatında çok önemli bir yere sahip olan bu eserin hazırlığı sürecinde Mavi Gök Yayınları olarak çok yüksek, manevi bir haz duyduk. Türkiye’nin en genç yayıncı ekibi olarak aylarımızı ayırdığımız bu süreçte en büyük motivasyonumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “İhtilâl’in hukuk tarihini gençlere anlatılması” ricası idi. Bir gençlik girişimi olan Mavi Gök Yayınları olarak, Gazi Paşa’nın bu ricasını üzerimize vazife bildik.

Yaşam gayemiz olan Türk İhtilâli’ne dair yayınlayacağımız diğer kitaplarda görüşmek üzere, keyifli okumalar, esenlikler dileriz.

Marka
Mavi Gök Yayınları
Yazar
Mahmut Esat Bozkurt
Sayfa
368Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
14.00x19.00cm
Basım Yılı
2021

Atatürk İhtilali Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı