Türkiyeden Yunanistana - Hakimin Yolculuğu 2 - Fabien Toulme - Desen Yayınları

%
25
İNDİRİM
9786055678982
%
25
İndirim
65.00 TL
48.75 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Daha iyi bir yaşam uğruna geri dönüşü olmayan bir adım atmak...

Fabien Toulménin gerçek kişilerden ve yaşanmış olaylardan esin alarak üç ciltlik bir seriye dönüştürdüğü Hakimin Yolculuğu, göçmenlere yardım eli uzatanlara ve dünyanın daha insani bir yer olmasına katkıda bulunanlara ithaf edilmiş etkileyici bir grafik roman.

Sanatçının, uzun araştırmalar ve yıllara yayılan ikili görüşmeleri sonucu şekillenen anlatısı, Suriyedeki savaş nedeniyle sahip olduğu her şeyi geride bırakıp, yeni ve daha yaşanabilir bir hayat kurmak için yollara düşen kendi hâlinde bir bahçıvanın mücadelesine tanıklık ettiriyor. Yazar, genç adamın Şamın güney banliyösünden başlayarak Lübnan, Ürdün, Türkiye, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Macaristan, Avusturya ve İsviçre üzerinden Fransanın Aix-en-Provence şehrine uzanan zorlu ve zorunlu yolculuğunu odağına alıyor.

Mültecilik yoluna, geri dönüşü olmayan bir adım atıyorduk...

İnsanlığı unutmuş bir dünyada insan olmanın nasıl bir şey olduğuna dair çarpıcı bir bakış sunan Hakimin Yolculuğunun ikinci cildi, Hakimin iki yılı aşan Türkiye izlenimlerini ve yasadışı yollarla Türkiyeden Yunanistana kaçışını sayfalarına taşıyor. Evlendikten sonra bir süre Antalyada yaşayan Hakim, yeni iş fırsatları kovalamak için çok geçmeden İstanbula taşınır. Burada oğlu Hadiyi kucağına alan genç adam, işportacılıktan inşaat işçiliğine, farklı işkollarında dikiş tutturmaya çalışır. İnişli çıkışlı günlerin ardından, karısı Najmehyi ailesiyle birlikte Fransaya yolcu eder. Resmî evraklar tamamlanır tamamlanmaz kendisi de Hadiyle arkalarından gidecektir. Oysa hayalleri bürokratik engellere takılır. Fransaya uzanan yolların kapanması nedeniyle İstanbulda oğluyla bir başına kalır. Tam da o sıralarda, babasının bombardıman sonucu öldüğü haberini alır. Hayatı her yönüyle altüst olan Hakimin artık çok geç olmadan bir karar vermesi gereklidir. Ya Türkiyede kalacak ve kaderine boyun eğecektir ya da gözünü karartıp yasadışı yollarla Avrupaya gidecektir...

Desen okurları için serinin ilk iki halkasının en önemli özelliklerinden biri, Türkiyeden bolca kareler içermesi. Mağaza tabelalarından şehirlerin sembol yapılarına ve hatta evlerin mobilyalarına kadar incelikle verilen detaylar, Fabien Toulménin çizer olarak hikâyeyi aktarmadaki ustalığını gözler önüne seriyor. Hakimin 2013ün Mart ayında Amman üzerinden uçakla Antalyaya gelmesiyle başlayan Türkiye serüveni; sırasıyla Temmuz 2013te İstanbul ve Ağustos 2015te İzmiri de kapsayan bir güzergâhta, trajikomik durumlar eşliğinde veriliyor.

Yaşanmış bir hikâyeye dayanmasından ötürü hem bir belgesel hem de merak uyandırıcı bir haber röportaj niteliği taşıyan Hakimin Yolculuğu, usta bir çizer ve hikâye anlatıcısı olan Toulménin güçlü görselleriyle müthiş bir sinematografik anlatım sergiliyor.

Konforlu ve dertsiz bir yaşamdan cehenneme nasıl böyle hızla geçmiştik? Hangi koşulların üst üste gelmesiyle hayatını tehlikeye atarak ülkesinden kaçan bir zavallıya dönüşmüştüm.

Marka:
Desen Yayınları
Yazar:
Fabien Toulme
Sayfa:
264 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.50x23.00 cm
Basım Yılı:
Mart 2021