Telhisü’n-Nasayıh - Osmanzade Ahmed Ta’ib - DBY Yayınları

%
25
İNDİRİM
9786257471060
%
25
İndirim
45.00 TL
33.75 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Kargo Ücretsiz İmkanı

30.09.2021 tarihine kadar

50TL ve üzeri Kargo Ücretsiz.

10TL İndirim İmkanı
Ödeme Bilgisi
Kapıda Ödeme

Telhisü’n-Nasayıh - Osmanzade Ahmed Ta’ib - DBY Yayınları Açıklaması

18. asrın önemli isimlerinden Osmanzâde Ahmed Tâ’ib, klasik Türk edebiyatı şair ve nâsirleri arasında ele aldığı konular bakımından müstesna bir şahsiyettir. Bir yazar olarak tercüme, şerh ve telhîs yöntemlerine ağırlık veren Osmanzâde Ahmed Tâ’ib’in kaleme aldığı eserler arasında, 17. yüzyıl şair, yazar ve Mesnevî şârihlerinden Sarı Abdullah Efendi’nin Nasîhatü’l-Mülûk Terğîbün li-Hüsni’s-Sülûk adlı eserinden telhîs ettiği Telhîsü’n-Nasâyıh’ı, siyasetnâme ve nasihatnâme türünün özelliklerini barındıran bir eserdir.
Osmanzâde Ahmed Tâ’ib, Telhîsü’n-Nasâyıh’ta kuru bir özet çıkarma ameliyesinden ziyade, telhîs ettiği eseri şekil ve muhteva bakımından yeniden düzenleme işine girişmiş, yaptığı düzenlemelerle eserin daha kolay anlaşılmasını ve daha tertipli bir hâle gelmesini sağlamıştır.

Nasîhatü’l-Mülûk’a bir nevi güncellik ve anlaşılırlık kazandırmaya çalışan Osmanzâde Ahmed Tâ’ib, bu yolda telhîsine, farklı kaynaklardan eklemeler yaptığı gibi kendi eserlerinden parçalar da yerleştirmiştir. Hülasa Telhîsü’n-Nasâyıh, sadece bir özet metni değil; kendini var ederken telhis ettiği eseri canlandıran, aslının daha güncel ve kullanışlı bir formunu yakalamaya gayret gösteren başarılı bir telhîs eseridir. Telhîsü’n-Nasâyıh, Nasîhatü’l-Mülûk’u ve kendisini; hem de Osmanzâde Ahmed Tâ’ib ve Sarı Abdullah Efendi’yi kültürel bir devamlılık sürecine katması bakımından da önem arz etmektedir.

Sayfa:
232 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
15.00x21.00 cm
Basım Yılı:
Eylül 2021
Barkod:
9786257471060

Telhisü’n-Nasayıh - Osmanzade Ahmed Ta’ib - DBY Yayınları Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Ürünü beğendiniz mi?

Diğer müşterilerinde karar vermesine yardımcı olun.

Yorum Yap