Taceddin-i Veli Divanı - Nazif Öztürk - Hece Yayınları

%
30
İNDİRİM
9786057446374
%
30
İndirim
60.00 TL
42.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi

Kredi kartı peşin ya da taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.

Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Taceddin-i Veli Divanı - Nazif Öztürk - Hece Yayınları Açıklaması

Taceddin-i Velî; Yunus Emre, Hacı Bayram-ı Veli, seyr ü sülükunu yönetiminde tamamladığı Şeyhi Aziz Mahmüd Hüdayi, Niyazi-i Mısri ve Eşrefoğlu Rumi çizgisinde gelişen tekke edebiyatının bir temsilcisidir.

 Taceddin-i Veli; yaşadığı dönem olan 17. ve 18. yüzyıllarda herkesin Arapça ve Farsça yazmaya özen gösterdiği bir ortamda, bu lisanlarda eser telif edecek kadar bilgi sahibi olduğu halde, Yunus Emre ve Aşık Paşa gibi şiirlerini sade Anadolu Türkçesi ile yazmayı tercih etmiştir.

 Taceddin-i Veli’nin ilahi formundaki şiirlerinde tevazu ve mahviyet hakimdir. Şeksiz ve şüphesiz inanmış bir insanın teslimiyeti, yakarışı ve fakrı buram buram tütmektedir. Şiirlerinde görüşlerini kuvvetlendirmek amacıyla sık sık ayet ve hadislerden lafzen iktibaslar yapmış, zaman zaman tek kelimelik veya terkipler halinde dini ve tasavvufi konularda telmihlerde bulunmuştur.

 Taceddin-i Veli Divanı, “İlahiyat-ı Taceddinzade (Allah onun sırlarını mukaddes kılsın)” alt başlığı ile başlamaktadır. İçerisinde sayıları 189’a ulaşan, Taceddinzade Şeyh Mustafa’nın kaleme aldığı coşkulu ilahiler bulunmaktadır. Taceddin-i Veli, üç şiir istisna her ilahinin sonunda “Taceddinoğlu” mahlasını kullanmıştır. Divan’da, divan şiirinin temel çeşitlerinden olan gazeller, kasideler, tevhidler ve na’tlar bulunmaktadır. Bünyesinde barındırdığı örnek şiirlere bakarak Taceddin-i Velî Divanı’nın mürettep bir divan olduğunu söylemek, sanırım yanlış olmayacaktır.

 

Sayfa:
405 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.00x21.00 cm
Basım Yılı:
Haziran 2021
Barkod:
9786057446374

Taceddin-i Veli Divanı - Nazif Öztürk - Hece Yayınları Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Ürünü beğendiniz mi?

Diğer müşterilerinde karar vermesine yardımcı olun.

Yorum Yap
Hece Yayınları