Sultan 2. Selim Han Dönemi - Kanuni Sultan Süleyman Sonrası Osmanlı Devleti

%
40
İNDİRİM
+
8
EKSTRA
9789752419988
Kalan Süre
%
40
İndirim
20.00 TL
12.00 TL
Sepette %8 İndirim
11.00 TL
2 adet stokta Hızlı Gönderi!
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Kanuni Sultan Süleyman Sonrası Osmanlı Devleti

Kanuni gibi ihtişamlı Osmanlı sultanlarından birinin ardından tahta geçmesi ve döneminde düzenlenen seferlerin hepsinin deniz seferi olması hasebiyle hiç sefere çıkmayan 2. Selim eleştirilerin hedefinde olsa da, sekiz senelik saltanatı boyunca sessiz sedasız icraatlarda bulunmuş ve işlerini genellikle veziriazamı yoluyla idare etmiştir.

Cülusundan sonra şehzadelerin sancağa çıkma usulünde değişikliğe gidilmiş ve sadece en büyük şehzadeye sancak verilmeye başlanmış, böylelikle de 2. Selimin 1562 yılından beri Manisa sancağında bulunan büyük oğlu Muradın, bulunduğu sancak veliaht şehzade sancağı olarak seçilmiştir.

Bu veliaht-şehzade sancağı geleneği 1. Ahmede kadar devam etmiş ve bu süreçte Osmanlı sultanları bu sancaktan gelip tahta oturmuşlardır.

Osmanlı tarihinde ilk defa ulemaya cülus bahşişi dağıtılması da onun dönemine denk gelmiştir. 2. Selimin sekiz sene süren saltanat dönemine bakıldığında, payitahtın eli sadece yakın coğrafyalara uzanmamış Uzakdoğuda Açeye yardım göndermiş, yine Tunusta Osmanlının varlığını hissettirmiş ve İspanya ile karşı karşıya gelmiştir.

Yine babası Kanûni Sultan Süleyman döneminde yarım kalan ve bitirilmesi gereken bazı işler 2. Selim zamanında tamamlandığından bu süreçte önemli icraatlara imza attığı bilinmektedir.

Ancak tarihçiler arasında söz konusu başarının kimin hanesineyazılacağı hususunda ihtilaflar mevcuttur: Kanûninin mi yoksa 2. Selimin mi? Müneccimbaşı tarihi olarak da bilinen Camiud-düvel yoluyla bu sessiz sedasız icraatlarını okuduğumuz 2. Selim döneminin, zannedildiği gibi fetihsiz ve hadisesiz geçmediğine şahit oluyoruz.

Müneccimbaşı bu döneme hasrettiği beş varakta fetihleri ayrıntılı olarak ortaya koymakla yetinmemiş, aynı zamanda Sultanın fetihteki rolüne de vurgu yapmıştır.

Marka:
Ravza Yayınları
Yazar:
Hatice Arslan Sözüdoğru
Sayfa:
182 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x19.50 cm
Basım Yılı:
Mayıs 2018