Söz Mülkünün Sultanı Baki - Muhsin Macit - Muhit Kitap

%
26
İNDİRİM
9786257674164
%
26
İndirim
20.00 TL
14.80 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Türk şiirinin zirvelerinden Baki, Prof. Dr. Muhsin Macit tarafından kıymetli bir kitapla yeniden hatırlatıldı. İlmiye sınıfının mühim bir şahsiyeti, şairlerin sultanı, padişahların gözdesi Baki, adı yarınlara kalan kıymetli bir şairdir. Onun uzak asırların ardından bize yansıyan sesi, ahenkli; gölgesi uzundur. Kanuni ve Mimar Sinan gibi Baki de sadece bir devrin değil bütün Osmanlı çağlarının yüz akıdır. Dört padişah devrini görmüş olmasına rağmen aklımıza hep Kanuni’nin ihtişamıyla gelir. Davudî sesinde ve mısralarındaki parıltılı tezyinatta daima bu görkem ve biraz da gösteriş merakı sezilir. Hayatıyla sanatını değil, sanatıyla hayatını inşa edip ortasına yerleşmiş izlenimi verir.

Sanatkârlıkla zanaatkârlığın sınırlarının tam olarak ayrışmadığı bir çağda her iki tecrübeyi medrese eğitimiyle taçlandıran Baki, adeta kelimelerle oynar. Sanatını besleyen kanalları genişletir. Aşinası olduğumuz pek çok kelime, kazandığı çağrışım kabiliyetiyle ikinci bir hayata kavuşur.

Böyle bir şair, bir devrin değil bütün asırların gözdesidir. Günümüz okuru için de anlaşılması, hatırlanması, şiirlerinin üslup ve anlam özelliklerinin dile getirilmesi elzem bir hizmettir. Prof. Dr. Muhsin Macit, bu sahanın kıymetli akademisyeni olarak Baki’yi yeniden gündemimize taşımış, zirvenin güzelliğini bugüne yansıtmıştır.

Kitapta, Baki’nin hayatı ve eserlerinin yanında şiirlerinden seçmeler ve bunların açıklanması derli toplu bir kitapla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Bu kitapta Baki’nin sanat anlayışının farklı yönlerini ve üslubunun bütün inceliklerini görmek de mümkün.

Muhit Kitap tarafından yayınlanan Söz Mülkünün Sultanı: Baki adlı eser, Baki’yi tanımak için bütün ipuçlarını veriyor.

Marka:
Muhit Kitap
Yazar:
Muhsin Macit
Sayfa:
152 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Nisan 2021