Selahaddinden Baybarsa Eyyubiler - Memluklar (1193-1260) - Ramazan Şeşen - Bilge Kültür Sanat

%20 İndirim
9786258274233
%
20
İndirim
100.00 TL
125.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Selahaddinden Baybarsa Eyyubiler Ürün Açıklaması

Eyyübîler Devletinin Selahaddin devri hakkında çok sayıda monografi yazılmıştır. Buna karşılık Selahaddin den sonraki döneme (1193-1260) dair çalışma çok azdır. Henüz devrin tarihi ayrıntılı olarak ortaya konmamıştır. 
Bu hususu göz önüne alarak, bu kitapta devrin siyası, kültür ve ilim tarihini ana kaynaklara dayanarak ayrıntılı bir şekilde yazmaya çalıştık. Eyyübîlerin son on yılının tarihi, onların memlukları tarafından kurulan Memluklar Devletinin kuruluş devri (1250-1260 arası) tarihiyle irtibatlı olduğu için Memlukların ilk on yıllık tarihini de anlattık. Okuyucunun ibretle göreceği gibi, siyası çalkantılara rağmen Eyyübîler ile Memluklar, Haçlılara ve Moğollara karşı Ortadoğudaki Türk-İslam medeniyetini, Selahaddinin kurduğu siyasi birliği başarıyla korumuşlardır. 
Bu devir, hatta Memluklar devri siyası çalkantılara rağmen kültür ve ilim tarihi bakımından son derece verimli geçmiştir. Çok sayıda ilim adamı değerli eserler vermişlerdir. Sanat değeri yüksek mimarı eserler meydana getirilmiştir. Bugün bu eserlerin önemli kısmı hala ayaktadır. Eyyübîler devri aynı zamanda Türk hakimiyetinin, kültürünün Ortadoğu Arap ülkelerinde yayılma, yerleşme devri olduğu gibi Osmanlı hakimiyetine de zemin hazırlamıştır.

Marka
Bilge Kültür Sanat
Yazar
Ramazan Şeşen
Sayfa
448Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2023

Selahaddinden Baybarsa Eyyubiler Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı