Roma Hukuku Pratik Çalışmaları (Temel Kavramlar) - Nurcan İpek - On İki Levha Yayınları

9786254325663
%
10
İndirim
108.00 TL
120.00 TL
Stokta yok
Favori listesine ekle
Kargo Bilgisi
350TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
Ödeme Seçenekleri

Roma Hukuku Pratik Çalışmaları (Temel Kavramlar) - Nurcan İpek - On İki Levha Yayınları

Hukuk öğrenimine yeni başlayan öğrenciler için hazırlanan bu kitapta, Türk Medeni Kanunu ve Borçlar Kanununda düzenlenmiş ve kökeni Roma Hukukuna dayanan temel ilke ve kavramlar, örnek olaylar üzerinde ele alınmıştır.
Kitapta yer alan olaylar hazırlanırken; Roma Hukukunun gelişiminde önemli katkıları olan, M.S.I. ve II.yy.da yaşamış ve hukuku sistematik olarak inceleyen eserler yazmış klasik hukukçuların, hukuki meseleler karşısında ortaya koydukları çözüm yolları ve benimsedikleri temel hukuk ilkeleri dikkate alınmıştır. Ayrıca Roma Devletinin büyüklüğünde hukuk ilminin etkisini tespit eden ve gerçekleştirdiği hukuk reformu (Corpus Iuris Civilis) ile Roma Hukukunun daha sonraki yüzyıllara taşınmasına, modern hukukları etkilemesine vesile olan Iustinianusun, imparatorluğu dönemindeki düzenlemelere de yer verilmiştir.
Kitapta, özel hukukun temelini teşkil eden medeni hukuka ilişkin önemli kavram ve ilkeler (ayni hak-şahsi hak ayırımı, mülkiyet hakkı, zilyetlik, zamanaşımı ile kazanma, hak zilyetliği, irtifak hakları, rehin hakkı, lex commissoria yasağı, sınırlı sayı prensibi, hak ehliyeti, fiil ehliyeti, hukuki muamele kavramı, hukuki muamele ayırımları, sözleşme ayırımları, koşul/şart, vade, yanılma/hata, aldatma/hile, korkutma, muvazaa, hükümsüzlük halleri) dikkate alınarak; bunların Roma Hukukunda ortaya çıkışı, değişimi ve günümüzdeki yeri üzerinde durulmuştur.
Kitapta yer alan dipnotlar açıklayıcı nitelikte olup, yararlanılan eserler, kaynaklar bölümünde belirtilmiştir.
Yardımcı kaynak olarak tasarlanan bu kitapta örnek olaylara ilişkin sorular cevaplandırılmış, son bölümde öğrencilerin bilgilerini sınayabilmesi amacıyla cevaplanmamış olay metinlerine de yer verilmiştir.

Yazar
Sayfa
180Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.50x23.50cm
Basım Yılı
Ağustos 2023
Kategori:
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler