Psikolojik Yönleriyle Erektil Disfonksiyon - Yüksel Demirel - Akademisyen Kitabevi

9786257354523
%
5
İndirim
95.00 TL
100.00 TL
Temin Edilebilir
Kampanya Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Psikolojik Yönleriyle Erektil Disfonksiyon Ürün Açıklaması

Önsöz
Erektil disfonksiyon (ED) veya önceki adıyla cinsel iktidarsızlık/ empotans, cinsel işlevi başarılı bir şekilde yerine getirmek için gerekli olan ereksiyonu (sertleşme) nitel olarak sağlama ve sürdürmede ısrarcı yetersizlik olarak tanımlanmaktadır. Fiziksel ve psikososyal sağlık üzerindeki etkileri nedeniyle hem erkekler hem de eşleri için yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilen erektil disfonksiyon ile ilgili yapılan epidemiyolojik çalışmalar, ED prevalansının ve insidansının yüksek olduğunu ortaya koymuştur.
Erektil disfonksiyonu geleneksel olarak organik ve psikojenik olarak ikiye ayırmaya yönelik bir eğilim olsa da gerçekte birçok vaka psikojenik ve organik bileşimlerin değişik oranlarda bir araya gelmesinden oluşmuştur. Ayrıca ister organik, ister psikojenik kaynaklı olsun erektil disfonksiyonun nedenleri, belirtileri ya da tedavisiyle ilişkili psikolojik bir yönü mutlaka bulunmaktadır. Çünkü cinsel işlev, yalnızca üreme yeteneğini değil, hatta daha fazla ölçüde kişinin cinsel eşiyle olan ilişkilerini içerir ve bu nedenle cinsel alanda yaşanılan bir aksaklık yaşamın diğer alanlarını da olumsuz olarak etkiler. Yaşanan sorunlar çözümlenmezse giderek büyür ve bu durum kişinin umutsuz bir arayış içerisine girmesine, benlik saygısını yitirmesine, mutsuz olmasına ve çevre ile olan ilişkilerinin bozulmasına yol açacak ölçüde ciddi psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına yol açar.
Erektil disfonksiyonun psikolojik nedenleri, psikolojik belirtileri ve psikolojik çözümleri üzerine odaklanan bu kitapta organik ve psikojenik kökenli erektil bozukluğu yaşayan 200 kişi ile yapılan bir araştırma ayrıntıları ile yer almaktadır. Gerek araştırma bulguları gerekse literatürden elde edilen
sonuçlar, psikolojik danışma hizmetleri ile birlikte cinsel alanda düzenlenecek çeşitli eğitim programlarının erektil disfonksiyonda önemli ve pratik bir değere sahip olduğunu göstermektedir.

Erektil disfonksiyon (ED) konusunu psikolojik yönleriyle ele alan bu kitap dört bölümden oluşmaktadır.
Birinci bölümde kuramsal çerçeve başlığı altında erektil disfonksiyon (ED) ile ilgili çeşitli görüşlerin tarihsel gelişimi kronolojik bir sıra içerisinde verilmiş ve erektil disfonksiyon (ED)/empotans kavramı üzerinde durulmuştur.
İkinci bölümde erektil disfonksiyonun/empotansın psikolojik nedenleri üzerinde durularak konuyla ilgili araştırmalar ortaya konulmuştur.
Üçüncü bölümde erektil disfonksiyonun/empotansın psikolojik belirtileri üzerinde durulmuş ve ilgili araştırmaların yanı sıra yazar tarafından yapılan bir araştırma ayrıntılarıyla ortaya konulmuştur.
Dördüncü bölümde erektil disfonksiyona/empotansa yönelik psikolojik çözümlerden söz edilerek ilgili araştırmalara yer verilmiş ve psikolojik danışma süreci, cinsel terapi ve diğer çalışmalardan söz edilmiştir.
Kitap, sonuç ve önerilerle tamamlanmıştır.
Bu kitapta yer alan çalışmalarda günümüz literatüründe kullanılan ‘erektil disfonksiyon (ED)’ teriminin yanı sıra orijinalliğe sadık kalınarak önceki araştırmalarda kullanılmış olan ‘empotans’ terimine de yer verilmiştir.

Marka
Akademisyen Kitabevi
Yazar
Yüksel Demirel
Sayfa
180Sayfa
Kağıt
1. HamurKağıt
Boyut
14.00x21.00cm
Basım Yılı
2021

Psikolojik Yönleriyle Erektil Disfonksiyon Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı