Para Yaratmanın Etiği - Jörg Guido Hülsmann - Liberus Yayınları

%20 İndirim
9786256982857
%
20
İndirim
160,00 TL
200,00 TL
Stokta yok
Favori listesine ekle
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 40TL

400TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

Para Yaratmanın Etiği - Jörg Guido Hülsmann - Liberus Yayınları

Fransa’daki Angers Üniversitesi’nde iktisat profesörü ve Mises: The Last Knight of Liberalism adlı harikulade biyografinin yazarı Jörg Guido Hülsmann’ın bu öncü çalışması, günümüzde kritik öneme sahip bir konu olan para üretimi etiği üzerine yapılmış ilk kapsamlı çalışmadır.
Bu kitabın Fransızca, Çince, Almanca, İspanyolca, Çekçe ve daha pek çok dile çevrilmiş olmasının elbette çok önemli bir nedeni var. Bu kitap, şu anda iktisadi olayları yönlendiren konulara değinerek entelektüel açıdan tam isabet kaydetmektedir: “Para sorununu ilkeli bir şekilde ele almalıyız, aksi takdirde sürdürülebilir refah rotasına asla geri dönemeyiz.” Profesör Hülsmann, “para üretimi” derken “para kazanmak” tabirinin halk dilindeki anlamından değil, tüm iktisadi yaşamda bir meta olarak paranın gerçek üretiminden bahsediyor. Mübadelede kullandığımız paranın seçimi, devlet tarafından belirlenmesi ve sabitlenmesi gereken bir mesele değildir. Aslında onun tezi, para üretimi ve yönetimi üzerinde bir devlet tekelinin hiçbir etik ya da iktisadi temeli olmadığıdır. Yasal ödeme aracı kanunları, kurtarma garantileri, vergi destekli mevduat sigortası, merkez bankaları ve ulusal para sistemlerini ayakta tutan tüm aygıtlar tamamen haksızdır, gerekçesizdir, gayrimeşrudur. Hülsmann’a göre para, tıpkı giyecek ya da yiyecek gibi özel teşebbüs tarafından üretilen bir mal olmalıdır.
Para Yaratmanın Etiği ile Hülsmann sadece çağımızı anlamak için titiz ve bilimsel bir kılavuz değil, aynı zamanda Carl Menger, Ludwig von Mises, Murray Rothbard, Hans-Hermann Hoppe ve nicelerinin çalışmalarının dramatik bir uzantısını sunarak para ve devletin tamamen ayrılması ve para üretiminin özelleştirilmesi için iktisadi açıdan radikal ve etik açıdan meydan okuyucu bir gerekçe ortaya koymuştur.

Sayfa
304Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.00x19.50cm
Basım Yılı
Şubat 2024
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler