Öteki Bahçe - Ali Kırca - Doğan Kitap

9786050922820
%
50
İndirim
27,50 TL
55,00 TL
17 adet stokta!
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 30TL

300TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

Öteki Bahçe - Ali Kırca - Doğan Kitap

Ali Kırca’nın kaleminden on üç yıllık bir öykü… Hayatları roman olabilecek insanların, şehirlerin ve adaların öyküsü…

Ama o gece, parmaklarımla piyanonun tuşlarına dokunduğum o ilk anın, ruhumu kavuracak, hayatımı sonsuz bir ıstıraba sevk edecek bir şarkının ilk notası olduğunu bilemezdim. Yanı başımda, imkânsız bir aşkın girdabında savrulan çaresiz bir genci derin bir kıskançlık acısının denizine fırlatıp attığımı, ama öte yandan kendimi de sonu olmayan yasak bir aşkın felaketine sürüklediğimi bilemezdim. Bilsem kanatır mıydım yüreğimi?

1967 sonbaharında Heybeliada… Özgürlük rüzgârlarıyla dünyayı değiştirmeye yelken açmış, bahriye öğrencisi dört genç, adalı bir Rum olan arkadaşları Niko ve onun güzeller güzeli kuzeni Leyla… “Öteki Bahçe”nin insanları… Yüreklerindeki sarsıntı, ülkenin içinde bulunduğu çalkantılara karışırken, Türkiye olası bir savaşa sürüklenirken; sokaklar kan gölüne dönmüş, hayatlar paramparça, akıl yerle yeksan olmuşken; susanların da, susturanların da birer kelimeyle konuşacağı darbe günlerinin ayak sesleri duyulurken, artık kimse kimseye âşık olamaz, hatta sevemez bile denirken, tam da bu imkânsızlıkların ortasında filizlenen masalsı bir aşk.

Ali Kırca’nın kaleminden on üç yıllık bir öykü… Hayatları roman olabilecek insanların, şehirlerin ve adaların öyküsü…Roman mı, gerçek mi olduğuna okurun karar vereceği, sarsıcı olduğu kadar sırlarla dolu sımsıcak bir ilk roman.

Yazar Hakkında:

Ali Kırca, aralıksız yağan  karın diz boyunu aştığı bir kış sabahı, 26 Aralık 1948’de Akşehir’de dünyaya geldi. Türkiye’de yılbaşına yakın günlerde doğan pek çok çocuk gibi doğum tarihi nüfusa 1 Ocak diye yazıldı. Çocukluğu, Nasrettin Hoca’nın memleketinde, onun felsefesiyle beslenerek geçti. Yaşamı boyunca, “göle maya çalmayı” ve “ya tutarsa!” diye umut etmeyi şiar edindi. 1963 ailenin de yeni bir hayat umuduyla İstanbula göçtüğü yıldı. Aynı yıl Deniz Lisesi’nde başlayan denizcilik macerası, deniz teğmeniyken 12 Mart Muhtırası’yla son buldu. Türkiye’de esen fırtınalarla onun da hayat gemisi karaya vurdu, karada televizyoncu oldu. 1974’ten 2013’e, 40 yıla yakın, ekranlarda sayısız ilke imza attı. “Yurttan Dünyadan” ve 12 Eylül sonrası yayınlanan ilk açık oturumların ardından “32.Gün” ve  “Kırkıncı Paralel”le, Türkiye’nin dünyaya açılan ilk pencerelerinde yer aldı. Üç yıl süren TRT Washington temsilciliğinden sonra, 31 Ocak 1994’te, ATV’de Türkiye’nin ilk “anchorman”i olarak ana haber bültenini sunmaya başladı. 6 Şubat 1994’te başlayan ve aralıksız yirmi yıl süren “Siyaset Meydanı” ise, tabuların yıkıldığı ve herkesin her şeyi konuşabildiği, Türkiye’de çok sesliliği simgeleyen bir program olarak hafızalara kazındı.Gazetedeki köşe yazılarından hayata dair denemeleri içeren Şimdi İyi Haberleri Veriyoruz, Hazan Mevsiminde Aşk, Sedir Ağacının Kokusu, Futbol Hayattır ve Vakitsiz Şarkılar’ın yanı sıra, “Siyaset Meydanı” programlarından derlenen; Susurluk Çarkı, Barış Manço’ya Özlem, Altanlar Meydan’da, 700. yılında Osmanlı, Türkçe İbadet, Azınlıklar: Kaybolan Renkler ve Aşk adlı kitapları yayımlandı. 1996’da köşe yazılarını okuduğu Şimdi İyi Haberleri Veriyoruz albümünün ardından, Anadolu’nun her köşesinden sevdiği 20 türküyü seslendirdiği Habersiz Türküler albümüyle 2001 yılında başka bir denize yelken açtı. Ali Kırca, şimdi 13. kitabı olan Öteki Bahçe adlı bu ilk romanıyla bir kez daha “Ya tutarsa!” diyor.

Marka
Yazar
Sayfa
440Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x19.50cm
Basım Yılı
Ekim 2014
Kategori:
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler