Ortaçağda Türklerin Halep Hakimiyeti (944-1117) - Sedat Bilinir - Duvar Kitabevi

%
30
İNDİRİM
9786257680936
%
30
İndirim
70.00 TL
49.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Kargo Bilgisi

100TL ve üzeri Kargo Ücretsiz.

Ödeme Bilgisi
Kapıda Ödeme

Ortaçağda Türklerin Halep Hakimiyeti (944-1117) - Sedat Bilinir - Duvar Kitabevi Açıklaması

Bu çalışma 944-1117 yılları arasında Türklerin Halep ve çevresindeki faaliyetler hakkında bilgiler sunmaktadır. Bu dönem Halepte. Hamdani Devleti, Mirdasi Devleti ve Suriye Selçuklu Melikliği hüküm sürdü. Beş bölümden oluşan çalışmanın giriş kısmı ise 944 yılı öncesini yani. Türklerin Halepe ilk gelisleri. Abbasi halifelerinin Türkleri bölgede vali olarak görevlendirmeleri. ardından Mısır merkezli bağımsız Türk Devletleri olan Tolunoğlu ve İhşidi Devleti hakimiyetinde Halepin Türklerin idaresindeki süreci ele alınmıştır.

 Hamdanilerin Halep kolunun kurucusu olan Seyfüld-devle, Halep hakimiyeti sürecinin neredeyse tamamını Bizans ile mücadele içerisinde geçirdi (944-967). Bu süreçte Türkler. Bizansa karşı Seyfüd-devlenin ordusunda yer aldılar. Hatta onun hastalanıp felç geçirdiği dönemde bile Türklerin destek amaçlı, Horosandan Halepe gelip yardımda bulundukları görülmektedir. Hamdani hakimiyetinin son bulmasıyla birlikte Fatımi Devleti. Türk velilerinin askeri gücüyle Halepi kontrolü altında tuttu. Mirdasiler dönemi (1024-1080) ise Türkler açısından ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü Mirdasiler döneminde Halepin kontrolü kademeli olarak Türklerin eline geçti. Öyle ki Mirdasi emirlerinden dilediklerine.

Halep yönetimine geçme hususunda etki edebiliyorlardı. Mirdasi emirleri ise, iktidar yolunun, Türklerin desteğini olmaktan geçtiğini çok iyi biliyorlar ve buna göre hareket ediyorlardı. Özellikle 1071 yılında Sultan Alp Arslanın Halep Mirdasi Devletini Selçuklu imporatorluğulna töbi hale getirmesinden sonra Türklerin bölgeye daha yoğun olarak gelmeye besledikleri görülmektedir. Mirdasi Devletinin son bulmasının ardından (1080). Halepte Türk varlığı daha güçlü hissedilmeye başlandı. Sultan Meliksahın 1084 yılında bölgeye bizzat gelip Halepe Türk komutan Kasimüd-devle Aksunguru vali olarak ataması ise Halepin tamamen Türklerin hakimiyeti altına girdiğini teyit etmiş oldu. Bu dönem Haleplin siyasi ve sosyal yapısında istikrarın yaşandığı, ayrıca çok olumlu iktisadi gelişmelerin olduğu bir süreç olarak kayda geçmiştir. 1094 yılı itibarıyla Tacüddevle Tutuşlun oğlu Rıdvan Halep Selçuklu Melikliği yönetiminin başına geçti Rıdvan dönemi Türklerin Haçlılarla mücadele dönemi olarak da adlandırılabilir.

Çünkü Melik Rıdvan, hakimiyet yıllarının sonuna kadar süreklı olarak Haclılarla mücadele etti ve bölgenin Haçlıların eline geçmesine engel oldu. Haçlıların bölgeye geldikten sonra ele geçirdikleri yerlerde yaptıkları tahribat ve katliam göz önüne alındığında. Selçuklu Türklerinin bölge kaderi bakımından. Haçlılara karşı ne kadar önemli bir vazife üstlenmiş olduklarını deha iyi görmemizi sağlamaktadır. Tüm bu süreç göz önüne alındığında Selçuklu döneminden önce Türklerin, Halepteki asil faaliyetlerinin Bizans istilasını önlemek olduğu. Selçuklular ıle birlikte ise bunun Latin Haçlı işgalini önlemek şeklinde devam ettiğini görmekteyiz. Islam Devletlerinin koruyuculuğu vasfıni bölgeye gelir gelmez üstlenmeye başlayan Türklerin, bölge kaderine nasıl ve ne derece önemli bir etki yapmış olduğu açıkça görülmektedir. Bu çalışma. İslam, Bizans. Sutyen ve Haçlı kaynaklarının karşilaştırılmasıyla hazırlanmıştır.

Yazar:
Sayfa:
278 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x23.50 cm
Basım Yılı:
Eylül 2021
Barkod:
9786257680936

Ortaçağda Türklerin Halep Hakimiyeti (944-1117) - Sedat Bilinir - Duvar Kitabevi Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Ürünü beğendiniz mi?

Diğer müşterilerinde karar vermesine yardımcı olun.

Yorum Yap