Oluşum Dergisi – Söyleşi Soruşturma ve Notlar - Eren Koçdemir - Parya Kitap

9786259970158
%
30
İndirim
210.00 TL
300.00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi
500TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
Ödeme Seçenekleri

Oluşum Dergisi – Söyleşi Soruşturma ve Notlar - Eren Koçdemir - Parya Kitap

1970’li yılların Türkiye’sinde, siyasetin kutuplaşmalar ve çatışmalarla kuşandığı bir dönemde Fahrünnisa Kadıbeşegil ve Cemal Süreya’nın öncülüğünde çıkmaya başlayan Oluşum; yayın hayatına başladığı Mayıs 1974’ten, son bulduğu 1989 Yaz Dönemi Seçkisi’ne kadar; 124 sayı boyunca yayımına devam ederek kültür, sanat ve edebiyat dünyasına önemli katkılar sunmuştur.
 
Bu süreçte dergi mutfağında başta Cemal Süreya, Enis Batur, Akşit Göktürk, Bertan Onaran, Selim İleri, Cüneyt Ayral ve Bedrettin Cömert olmak üzere birçok isim yer almıştır.
 
İlk yedi sayı boyunca Cemal Süreya öncülüğünde çıkan Oluşum; sonrasında Fahrünnisa Kadıbeşegil tarafından yönetilmiş, Süreya ise başyazarlığını yapmıştır. Oluşumda yer alan ürünlerden, tesir ve kalıcılık yönüyle özellikle Cemal Süreyanın Ne Var Ne Yok başlıklı yazı dizisi, 1974-1989 yıllarının bir kültür, sanat ve edebiyat haritasını çizmektedir.
 
Geniş bir kadroya sahip olan Oluşum dergisinin içeriği ağırlıklı olarak şiir, öykü, dil bilim ve çeviri metinlerle oldukça zengin kılınmıştır. Oluşum; Ne Var Ne Yok, Bu Sayı, Ödüller Üstüne ve Haberler: Kitaplar, Dergiler, Olaylar bölümleriyle; Okurlarımıza Sorduk ve Devrimci Edebiyat soruşturmalarıyla; yerel ve çeviri söyleşilerle bu zenginliği daha da canlı hale getirmiştir.
 
Elinizdeki kitap; Oluşum dergisindeki söyleşi, soruşturma ve notları bir bütün halinde sunmaktadır.

Marka
Sayfa
310Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.00x24.00cm
Basım Yılı
2024
Kategori:
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler