Ödeşmeler ve Şahmeran Hikayesi 50 Yaşında - Tomris Uyar - Yapı Kredi Yayınları

9789750856273
%
30
İndirim
94.50 TL
135.00 TL
Stokta yok
Favori listesine ekle
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Ödeşmeler ve Şahmeran Hikayesi 50 Yaşında Ürün Açıklaması

Klasik hikâye ile modern öykü arasında özgün bir yeri olan Ödeşmeler ve Şahmeran Hikâyesi 1973’te yayımlanmıştı. 50 yıllık bu değerli yapıtı özel bir baskıyla okura sunarken Tomris Uyar’ı da aramızdan ayrılışının 20. yılında özlemle anıyoruz.

“Bildirisiyle, izlekleriyle, ana duyarlılığıyla olsun, öykü kurgusu, yazış biçimi, tümceyi tümceye ulayışı olsun, görür görmez tanınacak kadar belirgin ve kişilikli bir biçeme varmış olmasına karşın, bu yazar hiç mi hiç çoğaltmacılığa düşmüyor.”
Füsun Akatlı

“Son hikâyenin başlığı ‘Şahmeran Hikâyesi’dir, ki aslı Camasbnâme’dir ve Abdi adında bir şair tarafından 15. yüzyılda nazımla ve aruz vezniyle yazılmıştır. Sonradan bir halk hikâyecisi konuyu Şahmeran adıyla ve düzyazıyla yazdı ve hikâye, günümüze kadar bu ikinci şekliyle basılageldi. Bu eski öykü ile Tomris Uyar’ın çağımıza alegorik bir uygulama niteliğindeki hikâyesi, ilginç bir karşılaştırma konusudur, incelemeye değer.”
Behçet Necatigil

“O yüzden mitik öğelerin peşini bırakıp masalın dibindeki temel endişeyi yakalayabiliyorsan yazabiliyorsun masalı. Masalların özündeki temel tedirginlik o kadar denenmiş, yüzyıllar boyu sınanmış bir şey ki onu işlemek, masalı bir daha yazmaktan daha geçerli.”
Tomris Uyar

Marka
Yapı Kredi Yayınları
Yazar
Tomris Uyar
Sayfa
152Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.00x22.00cm
Basım Yılı
2023

Ödeşmeler ve Şahmeran Hikayesi 50 Yaşında Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı