Normal Yas Sürecinde Manevi Destek - Elif Kara - Akademisyen Kitabevi

9786258259438
%
5
İndirim
109.25 TL
115.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Normal Yas Sürecinde Manevi Destek Ürün Açıklaması

Yas sürecindeki bireyi tanıdıktan sonra, oluşan manevi stres ve kaygıları ortadan kaldırmak, sarsılan anlam dünyasını yeniden oluşturmak için İslam dini kaynakları, Kuran Hadis başta olmak üzere Anadolu bilgelerinin yazdığı eserlerden yararlanılabilir. Bu kaynaklar, anlamı inşa etmede kişinin bilişsel yönüne yaklaşımda kullanılan tekniklerle, örneğin bibliyoterapiden yararlanılarak yaslı bireylere aktarılabilir.

Bu çalışmada her kayıp türünün kendine ait özellikleri göz önünde bulundurularak, yas süreci, ölüm ve beklenen ölüm, sağlık kaybı çerçevesinde ele alınacaktır. Kayıp sürecinin normal kabul edilen şeklinden patalojik olan türüne kadar birçok yaşanma şekli vardır. Patalojik yas psikoterapi ve danışmanlık gerektirdiği için, destek faaliyetleri normal yas ile sınırlandırılmıştır.

Bu çalışmada din ve maneviyat kavramları ayrılmamış, birlikte değerlendirilmiştir. Kitap dört ana bölümden oluşmaktadır. Kitabın birinci ve ikinci bölümünde yas süreci ile ilgili bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümünde yaslı bireyi tanıma ve yaslı kişiye yaklaşımla ilgili bilgiler yer almaktadır, Dördüncü bölümde ise yas sürecinin en önemli konusu olan anlamın yeniden inşasında kullanılan bazı terapi çeşitlerinden bahsedilmiştir. Bahsedilme amacı destek faaliyetlerinde terapi uygulanması değil, yas sürecindeki bilişsel süreçlere bir nebze daha geniş bir bakış açısı sağlamaktır. Manevi destek uzmanı bilgisi ve tecrübesi geliştikçe daha verimli olabilir.

 

Marka
Akademisyen Kitabevi
Yazar
Elif Kara
Sayfa
203Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2022

Normal Yas Sürecinde Manevi Destek Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı