Muzilül-melam an hükkamil-enam (???? ?????? ?? ???? ??????)

9786256491366
%
15
İndirim
59,50 TL
70,00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 40TL

400TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

Muzilül-melam an hükkamil-enam (???? ?????? ?? ???? ??????)

??? ??? ????? ???? ???? ???? ???????? ??? ???? ?? ?????? ?? ??? 786?? ?808??. ????? ??? ????? ?????? ??? ??? ?? ??????? ??????? ???? ????? ?? ???. ??????? ??? ???? ????? ???? ?????? ???? ??? ??? ?????? ?? ??????? ?????????? ?????????? ?????????? ???????? ???????? ??????? ??? ?????? ???? ?? ????? ???? ??????? ????? ??????? ??????? ??? ???????? ????? ???? ?????? ???????? ???????? ?????? ??? ??????? ???? ????? ?????? ???? ??? ?? ????? ?????? ?????? ?? ????? ????? ???? ?????? ??? ?? ?????? ???? ??????? ?????????.
??? ???? ?? ???????? ????? ??? ????? ?? ???? ??????? ?????? ?????? ????? ????? ?????? ???????? ?? ??? ??????? ??????? ?????????? ???????????. ?????? ?????? ?? ?????? ?????????? ????? ???? ????? ???? ????? ???????? ????? ??????? ???? ????? ?? ???????? ?????????? ????????? ??? ?? ??? ????? ??? ??????? ?????? ??? ????? ??? ??? ???????.
Muzîlü’l-melâm an hükkâmi’l-enâm ismiyle anılan bu risâle; İbn Haldun’un 1382’den vefat ettiği 1406 senesine kadar Mısır’da yaşadığı ve burada Mâlikî başkadılığı yaptığı dönemde yargı alanında giriştiği ıslah faaliyetinin bir parçasıdır. Eser, kısa bir risâle olmasına rağmen İslâm yargılama usulü ve siyasetine yapılmış çok önemli bir katkıdır. Kitabın isimlendirilmesi, bölümlendirilmesi ve kitapta takip edilen yöntem son derece özgündür.
İsminin de açıkça ortaya koyduğu gibi (Halkın Dâvalarını Gören Hâkimlerin Kınanmasına Yol Açan Ahlâkî Zaafların Giderilmesi) İbn Haldun eserinde, hâkimlerin yargılama usullerini eleştirir ve şer‘î, ahlâkî ve toplumsal açıdan ideal bir yargılama usulü ortaya koyar. Kur’ân-ı Kerîm ve hadislerden deliller getirerek İslâm’ın vaz ettiği yargılama ve hüküm verme prensiplerini ortaya koyduğu gibi, bu prensiplere uyulmadığı takdirde toplumsal ve siyasî sahalarda doğacak meseleleri izah eder ve bunların önüne geçilmesinin önemini vurgular.

Yazar
Sayfa
88Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.00x24.00cm
Basım Yılı
Ağustos 2023
Kategori:
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler