Muzilül-melam an hükkamil-enam (???? ?????? ?? ???? ??????)

9786256491366
%
15
İndirim
59.50 TL
70.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
300TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
Ödeme Seçenekleri

Muzilül-melam an hükkamil-enam (???? ?????? ?? ???? ??????) Ürün Açıklaması

??? ??? ????? ???? ???? ???? ???????? ??? ???? ?? ?????? ?? ??? 786?? ?808??. ????? ??? ????? ?????? ??? ??? ?? ??????? ??????? ???? ????? ?? ???. ??????? ??? ???? ????? ???? ?????? ???? ??? ??? ?????? ?? ??????? ?????????? ?????????? ?????????? ???????? ???????? ??????? ??? ?????? ???? ?? ????? ???? ??????? ????? ??????? ??????? ??? ???????? ????? ???? ?????? ???????? ???????? ?????? ??? ??????? ???? ????? ?????? ???? ??? ?? ????? ?????? ?????? ?? ????? ????? ???? ?????? ??? ?? ?????? ???? ??????? ?????????.
??? ???? ?? ???????? ????? ??? ????? ?? ???? ??????? ?????? ?????? ????? ????? ?????? ???????? ?? ??? ??????? ??????? ?????????? ???????????. ?????? ?????? ?? ?????? ?????????? ????? ???? ????? ???? ????? ???????? ????? ??????? ???? ????? ?? ???????? ?????????? ????????? ??? ?? ??? ????? ??? ??????? ?????? ??? ????? ??? ??? ???????.
Muzîlü’l-melâm an hükkâmi’l-enâm ismiyle anılan bu risâle; İbn Haldun’un 1382’den vefat ettiği 1406 senesine kadar Mısır’da yaşadığı ve burada Mâlikî başkadılığı yaptığı dönemde yargı alanında giriştiği ıslah faaliyetinin bir parçasıdır. Eser, kısa bir risâle olmasına rağmen İslâm yargılama usulü ve siyasetine yapılmış çok önemli bir katkıdır. Kitabın isimlendirilmesi, bölümlendirilmesi ve kitapta takip edilen yöntem son derece özgündür.
İsminin de açıkça ortaya koyduğu gibi (Halkın Dâvalarını Gören Hâkimlerin Kınanmasına Yol Açan Ahlâkî Zaafların Giderilmesi) İbn Haldun eserinde, hâkimlerin yargılama usullerini eleştirir ve şer‘î, ahlâkî ve toplumsal açıdan ideal bir yargılama usulü ortaya koyar. Kur’ân-ı Kerîm ve hadislerden deliller getirerek İslâm’ın vaz ettiği yargılama ve hüküm verme prensiplerini ortaya koyduğu gibi, bu prensiplere uyulmadığı takdirde toplumsal ve siyasî sahalarda doğacak meseleleri izah eder ve bunların önüne geçilmesinin önemini vurgular.

Marka
İbn Haldun Üniversitesi Yayınları
Yazar
İbn Haldun
Sayfa
88Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.00x24.00cm
Basım Yılı
Ağustos 2023

Muzilül-melam an hükkamil-enam (???? ?????? ?? ???? ??????) Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı