Muhyiddin İbn Arabi - Kibriti Ahmerin Peşinde - Claude Addas - Sufi Kitap

%
27
İNDİRİM
9789759161392
%
27
İndirim
55.00 TL
40.15 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı ile peşin ya da taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Va­kı­am­da bir me­le­ğin be­yaz bir nur­la be­ra­ber ba­na gel­di­ği­ni gör­düm. Bu san­ki güneş ışığından bir parçaydı. Bu nedir? diye sordum. Bana şöyle cevap verildi: Bu eş-Şuara Suresidir. Onu yuttum ve o zaman sanki bir tüy göğsümden boğazıma, boğazımdan da ağzıma çıkıyormuş gibi hissettim. Bu; başı, dili, gözleri ve dudakları olan bir hayvandı. Başı, Maşrık ve Mağrib ufuklarını kaplayıncaya kadar genişledi, sonra yeniden küçüldü ve göğsüme geri döndü. O zaman bildim ki sözüm Maşrıka da Mağribe de uzanacak. 

Kibrit-i ahmer, tasavvufî ıstılahatta cisimleri altın şekline getirebilmede etkili olduğu bilinen bir cevherdir. Allah tarafından büyük zatlara bahşedilen tasarruf kuvveti de kibrit-i ahmer ile bağdaşır. Nitekim İbn Arabînin bu Rahmânî ilhamı doğrulanmış, Hakkâ yürüyüşünü takip eden asırlar boyunca kelâmı ile Ekberî irfan ve irşad metodu dünyaya yayılmıştır. 

İşte bu minvalde tasavvuf araştırmaları alanının en önemli isimlerinden Claude Addas, en önemli çalışmalarından biri olan Kibrit-i Ahmerin Peşindede Şeyh-i Ekber Muhyiddin İbn Arabînin velayet yolunun izlerini sürüyor. Anavatanı Endülüste geçen ilk gençlik ve olgunluk yıllarından burada şahit olup içinde bulunduğu ilmî münazaralara, kendi tasavvufî kimliğini vehbî olarak bulduğu manalara ve rüyalara; Peygamber Efendimizle (sav) görüşmelerine değinerek İbn Arabînin manevî tasarruf yolunda geçirdiği aşamalara ve varoluşsal tınısı yüksek büyük eserlerine dair bir yol haritası çiziyor.

Söyle bana, ey dost, seni nereye götürmemi istiyorsun? 
— Resul’ün şehrine gitmeliyim, nurlu makamı ve kibrit-i ahmer’i bulmaya. 

İbn Arabî, Kitâbül-İsrâ

Marka:
Sufi Kitap
Yazar:
Claude Addas
Sayfa:
448 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Eylül 2020