Mıntıka Temizliği - Sönmez Targan - Broy Yayınları

9789753980876
%
30
İndirim
119.00 TL
170.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
300TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
Ödeme Seçenekleri

Mıntıka Temizliği Ürün Açıklaması

Sönmez Targan, Cumhuriyetteki yazılarını Venseremos (2000) ve Yeşil Tuzaktan (2004) sonra, bu kez, 68li Gözüyle Dünya ve Türkiye altbaşlığıyla Mıntıka Temizliğinde bir araya getirdi. Türkiyenin son 60 yılda geçirdiği karşı devrim dönüşümleri ve buna direnen devrimci birikimi irdeleyen yazılar toplamında, emperyalizmin yeryüzü egemenliği projesi yer yer öğretici özelliği ağır basan çözümleyici açıklamalarla bütünlüklü olarak ele alınmaktadır.

Dünyanın tek kutuplu hale geldiği son 20 yılda ABDnin bu projeyi koalisyon güçleriyle birlikte Ortadoğu merkezli olarak uygulamaya sokarken önündeki engelleri yok etmeye yönelik mıntıka temizliğinin geldiği son aşamada, yazar, temizliğin Türkiyedeki yansıma ve sonuçlarını tartışırken, devrimci güçlerin tarihsel girişim gücüne ve toparlanma gereksinimine de göndermelerle yeni seçeneklere kapı aralıyor... Halen 68liler Birliği Vakfının başkanlığını sürdüren Targan, 68 Kuşağının örgütçü ve entellektüel kafalarından biri olarak, bu kuşak içindeki yerini ise şöyle tanımlıyor: İçinde yaşadığımız süreçte 68den sıkça söz edilmesi, bugün yaşadığımız gençlik olayları nedeniyle 1968e göndermeler yapılması üzerine kısaca anımsatmak gerekirse, 68lilik, yanlışlarıyla doğrularıyla bir bütün olarak onur duyulması ve o ölçüde de dersler çıkarılması gereken bir toplumsal fenomendir. Ve bu kitabın yazarı, o günleri canlı yaşamış bir sıra neferidir.

Kitabı, Cumhuriyetin çalışkan, işlek, engin ve cesur kalemlerinden Orhan Bursalının Dikkat! 68li Ruh Alarmda! başlıklı Önsözüyle sunuyoruz.

Marka
Broy Yayınları
Yazar
Sönmez Targan
Sayfa
317Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x20.00cm

Mıntıka Temizliği Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı