Milli Mücadele Seti (5 Kitap) - Kronik Kitap

2786057635961
%
40
İndirim
357.00 TL 510.00 TL
Ekstra İndirimli Ürün
306.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Milli Mücadele Seti (5 Kitap) Ürün Açıklaması

Milli Mücadele Seti (5 Kitap) - Selim Erdoğan , Nikolay Georgiyeviç Korsun , Seyyid Ahmed Canpulad - Kronik Kitap

SET İÇİNDEKİ KİTAPLAR

Büyük Taarruz – Selim Erdoğan
Sakarya – Selim Erdoğan
Türk-Yunan Savaşı - Nikolay Georgiyeviç Korsun
İstiklal Harbinde İranlı Bir Subayın Anıları - Seyyid Ahmed Canpulad
Kütahya-Eskişehir – Süleyman Duman


BÜYÜK TAARRUZ – SELİM ERDOĞAN

Dağlarda Tek Tek Ateşler Yanıyordu

“Dr. Selim Erdoğan, ‘Büyük Taarruz kitabında ‘Sakaryadan sonra Milli Mücadelenin tarihi üzerine yerli ve yabancı kaynakları mukayeseli olarak kullanıyor. Coğrafya ve stratejiyi mükemmel bir şekilde işliyor. Kitapta ilk defa bazı çarpıcı gerçekler ortaya çıkıyor. Her iki muharebede de şehitliklerin tam listesi yok. Bunlar yazarın ve Harp Tarihi Dairesinin gayretiyle muharebe alanlarında ve civarda araştırılarak bulunuyor. Dolayısıyla önemli bir arazi tetkikinin, arşiv çalışmasının ve kaynak kullanımının ürünü olan, Milli Mücadelenin 100. yılına yakışan bir monografiyle karşı karşıyayız.”

İlber Ortaylı

Sakaryada uçurumun eşiğinden dönen bir millet nasıl oldu da 11 ay sonra 200.000 kişilik Yunan ordusunu önüne katıp denize döktü, İngilizlerin karşısına dikilebildi? Sakaryanın başarılı kumandanı “Deli” Halit Bey neden Büyük Taarruzun cephedeki vurucu kadrosu içinde yer almadı? Başkomutanın karargâhında sahiden de casus var mıydı? Sovyet yardımlarının ardında nasıl bir diplomasi savaşı vardı? Fransızların güney Anadolu işgaline son veren Ankara Antlaşmasının ardında hangi dinamikler vardı? En zor anlarda bile Misak-ı Milliden ve tam bağımsızlıktan taviz vermeyen Mustafa Kemal Paşanın sırrı neydi?
“Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez” çalışmasıyla askeri tarihimize unutulmaz bir eser kazandıran Dr. Selim Erdoğan, tüm bu sorulara hem Türk hem Yunan askeri kaynaklarının çapraz okumalarıyla, belgelere dayalı olarak ve sahada elde edilen bulgularla cevap veriyor. Büyük Taarruzla gelen zaferin çok çalışmanın, kendini “istiklâl” fikrine adamanın ve bunu yaparken sırtını bilime dayamanın bir sonucu olduğunu vurguluyor. Bu yüzden Türk ordusunun 26 Ağustos sabahı ilk top patladığında zaten zaferi kazanmış durumda olduğunu söylüyor: “O ilk top bilimin aydınlığıyla, inançla, vatan sevgisiyle yürüyen bir Başkomutanın ve ona inanan binlerce Türkün üç yıl boyunca sabırla büyüttükleri ağaçların meyve vermeye başladığı an olması nedeniyle önemlidir, ama 11 aylık hazırlık dönemi anlaşılmadığı sürece o ilk mermi sadece bir mermidir.”
“Büyük Taarruz: Dağlarda Tek Tek Ateşler Yanıyordu”, sadece 26 Ağustos ve sonrasını değil, Türk karakterinin ayağa kalktığı bir dönemi tüm duygularıyla okuyucuya sunuyor…

SAKARYA - SELİM ERDOĞAN

Türk Bitti Demeden Bitmez

CEPHEDEN COĞRAFYAYA
ADIM ADIM SAKARYA…

Millî Mücadelenin düzenli ordu döneminin başındaki 1921 yılı muharebelerinin (1. ve 2. İnönü Muharebeleri, Kütahya-Eskişehir Muharebeleri ve Sakarya Meydan Muharebesi) tamamı dokuz ay gibi kısa bir sürede, henüz güç terazisi Yunanlar lehine iken gerçekleşmiştir. Aradaki kuvvet farkına rağmen Türk Ordusunun Yunanları durdurabilmesinin, hatta geri püskürtebilmesinin en önemli sırrı elindeki kısıtlı imkânları en doğru şekilde kullanması olmuştur. Bunu başarabilmek için muharebeler süresince sadece tümen ve alayların değil, taburların, hatta bazen bölüklerin bile yerleri değiştirilmiş, nerede açılan bir gedik varsa oraya bulunabilen bütün kuvvetler sevk edilmiştir.

İşte, Sakarya Meydan Muharebesine dair bugüne kadar yazılanları zor anlaşılır kılan bu askeri zorunluluktur. 22 gün ve gece boyunca oradan oraya nakledilen askeri birlikler, değişen komutanlar, taktikler, muharebeleri biraz daha ayrıntılı öğrenmek isteyen okuyucunun kafasının karışmasına neden olmaktadır. Bir harbin öyküsü, o muharebelerin geçtiği coğrafya bilinmeden anlatılamaz. Harp tarihi sadece arşivdeki askeri belgelerden ibaret değildir. Burada karşımıza “Harp Coğrafyası” şeklinde yeni bir kavram ç
Marka
Kronik Kitap
Yazar
Komisyon
Sayfa
1504Sayfa
Kağıt
2.HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2022

Milli Mücadele Seti (5 Kitap) Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı