Meksika Mutfağı - Ömür Can - Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri

9786055328429
%
27
İndirim
58.40 TL
80.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Meksika Mutfağı Ürün Açıklaması

Meksika Mutfağı
de İspanyollar Tarafından Fethedilene Kadar Sahip Oldukları Kültürel Miras Nedeniyle Kuzey Amerikanın En Köklü Uygarlık Kaynağı Olan Meksikanın Mutfağı Artık Birbirine Ayrılamaz Biçimde Karışmış 4 Farklı Mutfaktan Oluşur. Bu Mutfakların En Eskisi Bölgenin İlk Uygarlığını Kurmuş Olan Zapoteklerdir. Genelde Meyve Ve Balık Ağırlıklı Bir Diyete Sahip Olan Bu Mutfak Günümüz Meksika Mutfağının Soğuk” Kısmını Oluşturur. Tüm Soğuk Çorbalar Ve Meyveli Salsaların Tamamı Bu Mutfaktan Çıkmıştır. Tarımın Gelişimiyle Birlikte Devreye Giren Maya Uygarlığı İse Bölgenin İklim Şartları Nedeniyle Atalarından Devraldıkları Mutfağın Yanısıra Mısır”üzerine Kurulu Bir Mutfak İnşa Eder Ve Tacoları, Tortillaları, Tamaleleri, Hepsi Birbirini Andıran Ancak Tatları Ve Hazırlanışları Arasında Farklılıklar Bulunan Hamur İşlerini Kazandırmışlardır. Mayaların Takipçisi Olan Azteklerde İse Artık Evcil Hayvanlar, Özellikle Kümes Hayvanları Ve Farklı Biber Türleri Ülkesel Mutfağa Dahil Olmuştur. Carne Asadalar Bu Mutfağın İzlerini Taşır. Ülkenin Dördüncü Büyük Mutfağını Oluşturan İspanyol Mutfağı İse, Bölgede Bulduğu Mutfakların Üzerine Süt Ürünlerini, Evcil Hayvanları, Özellikle Domuzu Katmış, Tatlıya Çok Düşkün Olmayan Meksika Halkına Kendi Tatlı Beğenilerini Ve Tarçın, Karanfil Gibi Kullanmayı Sevdikleri Baharatların Bir Kısmını Empoze Etmiştir.
Sahip Olduğu Mutfağın Deniz Ürünleri Kısmını Gözardı Edersek Meksika Mutfağı Yöresel Mutfaklarımızdan Güneydoğu Anadolu Mutfağıyla Büyük Benzerlik Gösterir. Her İki Mutfak Da Biber Kullanımını Yüceltmeleri, Sıcak İklim Mutfağı Olmaları Ve Dürümlere Olağanüstü Düşkünlükleri Nedeniyle Bir Elmanın İki Yarısı Gibidir. Aslında Her İki Kültür Arasında Yer Alan Benzerlikler Sadece Bununla Sınırlı Değildir. Bozkurt Güvençe Göre Her İki Uygarlık Da Küfürler Ve Toplumsal Tepkiler Yüzünden Birine Benzerlikler Gösterir. Cumhuriyetin İlk Dönemlerinde Maya-aztek Kültürü İle Türk Kültürünün Benzerlikleri Üzerine Yapılan Çalışmalara Mutfak Kültürü De Dahil Edilirse Bize Göre Coğrafi Olarak Uzakta Yer Alan Meksika Uygarlığının Ne Derece Yakınımızda Olduğu Daha İyi Anlaşılabilir.
Meksika Mutfağında Yemek Sunumunun Rengarenk Olmasına Dikkat Edilir, Bu Nedenle Farklı Renklerde Salsalar Meksika Sıcak Mutfağının Da Vazgeçilmezini Oluşturur. Günlük Mutfak Daha Ziyade Önceden Hazırlanmış Malzemelerin Tekrar Isıtılmasıyla Yapılır Ve Hızlı Hazırlanmaya Çok Uygun Bir Mutfaktır. Ana Yemek Olarak Kışın Sıcak, Yazın Soğuk Bir Çorba Ve Bunun Yanında Et Yemeklerinden Herhangi Biri Yanında Pilav Veya Fasulye Ya Da Tortillalar Tercih Edilir. Bölge Olarak Sebze Yetiştirmeye Çok Uygun Bir İklim Olmadığı İçin Meksika Mutfağında Otsu Bitkiler Ve Kabak Ağırlıklı Olarak Kullanılır. Kutlamayı Çok Sevdikleri Fiestalarında Özenli Ve Hazırlaması Zahmetli Olan Yemekleri Tercih Ederler. Zaten Bir İspanyol Fıkrasında Da Belirtildiği Gibi Bir Meksikalı Siesta, İki Meksikalı Fiesta, Üç Meksikalı Da Darbe Yapar...
Hepinize Şimdiden Kolay Gelsin Ve Afiyet Olsun.

Kitapta Yer Alan Tarifler:
Çorbalar 22 Tarif
Mezeler 29 Tarif
Salatalar 17 Tarif
Sebze Yemekleri 18 Tarif
Balık Yemekleri 25 Tarif
Et Yemekleri 20 Tarif
Yumurta Ve Tavuk Yemekleri  21 Tarif
Pilavlar-makarnalar 15 Tarif
Tortillalar-takolar-ençiladalar-hamur İşleri 30 Tarif
Tatlılar 15 Tarif
Çecekler 14 Tarif
Salsalar Ve Soslar  32 Tarif
Toplam 258 Tarif

Kitapdaki Salsalar Ve Sos Tarifleri

Marka
Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri
Yazar
Ömür Can
Sayfa
152Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.00x22.50cm
Basım Yılı
2022

Meksika Mutfağı Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı