Mahalle Yapımı - Hayal Edilebilir Tasarım Kılavuzu: Ahali (Oyun Kartları) - Alexis Şanal - YEM Yayın

9786257008716
%
20
İndirim
320.00 TL
400.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
300TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
Ödeme Seçenekleri

Mahalle Yapımı Ürün Açıklaması

Alexis Şanal (SANALarc) tarafından herkesin kendi mahallesinin tasarım sürecine katılabilmesi için bir rehber olması amacıyla tasarlanan Mahalle Yapımı – Hayal Edilebilir Tasarım Kılavuzu: Ahali kart destesi YEM Yayın tarafından yayımlandı.

Mahalle Yapımı – Hayal Edilebilir Tasarım Kılavuzu: Ahali, 72 kentsel tasarım kavramını tanım, tasarım ilkeleri ve kılavuzlarla birlikte ele alarak herkesin yaşadığı mahalleyi keşfedebilmesini ve kamusal alanların tasarım süreçlerine katılabilmesini sağlamayı hedefliyor. Bu özel kart destesi sadece tasarımcı ve kent plancılara değil yaşanılır, sevilir ve yürünebilir mahallelerde yaşamak isteyen bütün “ahali” için hayal etme, keşfetme, tartışma ve paylaşma olanağı sağlıyor.

HAYAL ET — Şehrinizi istediğiniz şekilde hayal edin. Hey! Hayal Edilebilir Tasarım Kılavuzu şehirlerin nasıl tasarlandığını keşfetmenize ve daha iyisini yapabilmenize yardım eden bir kart oyunudur.
KEŞFET — Mahallenizi daha önce hiç yapmadığınız şekilde tekrar keşfedin. Şehri bir sakin olmanın yanı sıra katılımcı olarak da nasıl ele alabileceğinize dair yeni yöntemler öğrenin.
TARTIŞ — Çevreniz hakkında komşularınızla konuşun. Birinin çöpu¨ diğerinin hazinesi olabilir! Bu bilgiye sadece onlarla konuşarak ulaşabilirsiniz. 
PAYLAŞ — Şehrinizi herkesle paylaşın. Bu şehirde sizinle birlikte başka insanlar, kuşlar, kediler, arabalar ve daha başka bir su¨ru¨ şey de yaşıyor. Şehri paylaşmak, herkesin birbirinin önceliklerine saygı gösterdiği bir ortamda çok daha eğlencelidir.

Mahalle Yapımı kart destesi, kullanıcıların mahallelerinin nasıl tasarlandığını keşfetmesine imkân tanıyan bir kart oyunudur. Mahalleliyi ortak kararlar almak için bir araya getiren bir bilgi kaynağı olmasının yanı sıra bir tasarım kılavuzu olma niteliği taşıyan bu kartlar, canlı kamusal hayat ve mahalle birlikteliğini öne çıkaran, kendiliğinden örgütlenmiş bir mahalle tasarımı gerçekleştirmeyi öneriyor.

100’den fazla katılımcının katkılarıyla hazırlanan kartlar; yaya geçitleri, zemin kaplaması, bitkilendirilmiş yağmur hendekleri, enerji tasarrufu, atık yönetimi, bakım, bekleme, parkletler, çocuk parkları vb. kavramları “mahalle ahalisi”ne eğlenceli ve öğretici bir dille anlatmayı hedefliyor.

FAYDALAR — Mahallelerin nasıl tasarlandığını keşfetmek, öğrenmek ve uygulamak için bir kentsel tasarım aracı olan bu kartlara göz atın. Uygulanabilir fikirler aracılığıyla yaşanabilir ve sevilen mahalleler yaratmaya ve yeni bir sivil hayal gu¨cu¨ geliştirmeye yönelik bu referans kılavuzundan faydalanın.
DİKKATE ALINACAKLAR — Herkesin, kent yapımında kararları şekillendiren çeşitli etkiler aracılığıyla bir kenti hayal edebilmesi için bu tasarım kılavuzlarını dikkate alın. Bilgi birikiminiz ve fikirlerinizle harekete geçerek mahallenizin kamusal katılımında söz sahibi olun. İçinde bulunduğunuz topluluğun iyileştirmeleri, ihtiyaçları ve kamusal yaşamı için alınacak kararlara katılın.
ÖNERİLEN FİKİRLER — Kamusal alan olarak sokaklar, meydanlar, yeni gelişim alanları, rekreasyon alanları ve diğer kamusal alanları oluşturan yerler için yeni tematik kılavuzlar oluşturun.

Özellikle ahalinin uzmanlar, tasarım aktivistleri, STKlar ve profesyonellerle birlikte tasarım yapmaları için bir sözlük olarak hazırlanan deste, anlamlı ve zamansız kentsel tasarımın gelişmesi için gerekli analitik, pratik ve yaratıcı zihinleri bir araya getirdi. Bu anlamda kart oyun

Marka
YEM Yayın
Yazar
Alexis Şanal
Sayfa
160Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
12.00x16.50cm
Basım Yılı
Ağustos 2023

Mahalle Yapımı Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı