Latife Cumhuriyet Kadını - Eriş Ülger - Sarmal Kitabevi

%20 İndirim
9786258349665
%
20
İndirim
96.00 TL
120.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Latife Cumhuriyet Kadını Ürün Açıklaması

23 yaşındaki bir genç kız, güzelliği ile değil zekâsıyla, aklıyla değil hırsıyla, sevgisiyle değil beklentisiyle Mustafa Kemâlin gönlüne değil kafasına girmeyi başarıyordu.
Küçük yaştan beri, ailenin en büyük çocuğu olma özelliğini çok iyi kullanarak hükmetme duygusunu geliştiren Lâtife Hanım, evliliği sırasında da bu huyundan asla vazgeçmedi. Hal böyle olunca, gün gelip hiç ihtimal vermediği bir zamanda terk edilince, pişmanlığının sınırı da umduğundan büyük oldu. Lâtife Hanımın bu tutumuna bir de farklı iki ruhun bencilliği eklenince, zaten temeli bir takım beklentiler üzerine kurulmuş olan bu evlilik gereksiz bir beraberlikten öteye geçemedi.
sa süren bu evlilik alışkanlıklarla, beklentilerin mücadelesi içinde geçerken, mutluluğun ve huzurun bu kısa zaman parçası içinde izlerine rastlamak mümkün olmamıştır. Ara sıra yaşanan kısa vadeli mutluluklar ise Lâtife Hanımın doğasından gelen hırçın yapısının neden olduğu tartışmalarla bir sabun köpüğü gibi sönüp gitmiştir.
Bir tarafın sabrı diğer tarafın tahammülsüzlüğü ile çarpışmış, bir tarafın hoş görüsü diğer tarafın hırçınlığı ile mücadele etmiş, bir tarafın mutlu etme ve mutlu olma çabası diğer tarafın hükmetme duygusu karşısında çaresiz kalmıştır.
Bu kısa evlilik sırasında Gazi Mustafa Kemâlin Lâtife Hanımdan beklentisi, Türk kadınına örnek olması ile sınırlı idi. Gazi, geçmişte çok hırpalanmış, hak ve hukuku ayaklar altına alınmış olan Türk Kadınına giyimi, hâl ve hareketi, bilgisi, kültürü ve eğitimi ile Lâtife Hanımın örnek olacağını sanmıştı. Mustafa Kemâl Paşanın bu evlilikten daha fazla bir beklentisi de yoktu. Oysa Lâtife Hanımın, Mustafa Kemâl Paşadan beklentisi hem çok farklı hem de sınırsızdı. İstekler ve beklentiler mutlaka ve mutlaka yerine getirilmesi gereken adeta birer emir haline dönüştüğü zaman, Gazinin karşı konulmaz iradesi ile karşılaşıyordu. İşte bu noktada da Lâtife Hanımın hiçbir zaman frenleyemediği taşkınlığı ve hırçınlığı ortaya çıkıyordu.

Marka
Sarmal Kitabevi
Yazar
Eriş Ülger
Sayfa
336Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x19.50cm
Basım Yılı
2023

Latife Cumhuriyet Kadını Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı