Külhani Edipler - Fazlı Necip - Dorlion Yayınevi

9786254194757
%
35
İndirim
42.90 TL
66.00 TL
Temin Edilebilir
Kampanya Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Külhani Edipler Ürün Açıklaması

Selanikli avukat ve öğretmen Fazlı Necip (1863-1932) İttihat ve Terakki Partisi’nin çalışmalarına da katılmıştır.  Yayıncılığın yanı sıra pek çok roman çevirisi yaptı. Arsen Lüpen bunlardan en bilinenidir. Genelde polisiye çevirilerle ilgilendi. Roman dışında eğitim ve öğretim amaçlı pek çok kitap yazdı. Türk Edebiyatı’nda Mektubat isimli eseri ile Cumhuriyet tarihinin en önemli ediplerinden biri olarak kabul gördü. Fazlı Necip, gazeteciliğin ve kitap yazarlığının yanı sıra Ahmet Fehim’in yönettiği Binnaz (1919) isimli filmin yardımcı yönetmenliğini, İstanbul Perisi (1922) adlı filmin ise yönetmenliğini yaptı. 19 Haziran 1932 tarihinde İstanbul’da vefat etti.
***
Külhani Edipler, çökmekte olan Osmanlı İmparatorluğu’nu, Osmanlı aydınlarının imparatorluğun hayati sorunlarını nasıl algıladıklarını ve entelektüel çözümlerini ele alan bir eserdir.
Eser, 19.yyın ikinci yarısı ve 20.yyın ilk çeyreğine uzanan bir zaman dilimini ele alıyor.
Yazar, Jön Tükler’den Cumhuriyete kadar olan tarihsel süreçi realist bir bakış ile işlemiştir. Toplumun siyasal ve sosyal değişmelerini aristokrat bir ailenin çevresinde anlatıyor.
Tanzimattan sonra oluşan yeni yazar- aydın, tipinin analitik çözümlemesini yapıyor.
Külhani Edipler, ait olduğu toplumun (Osmanlı toplumunun) hürriyet talebini dile getiren bir dönem romanıdır.

Marka
Dorlion Yayınevi
Yazar
Fazlı Necip
Sayfa
216Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2022

Külhani Edipler Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı