Kitabul-İman - Ebu Abdullah İbn Mende - Karınca & Polen Yayınları

%
40
İNDİRİM
9786257948401
%
40
İndirim
100.00 TL
60.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi

Kredi kartı peşin ya da taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.

Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme

Kitabul-İman - Ebu Abdullah İbn Mende - Karınca & Polen Yayınları Açıklaması

Hamd, âlemlerin Rabbi, Rahman, Rahim, amellerin karşılık göreceği günün Mâliki, öncekilerin ve sonrakilerin İlahı Allah’adır. Salât ve selam olsun, O’nun Rasûlü, nebi ve rasûllerin sonuncusu Muhammed’e ve O’nun temiz ailesine, saygı değer ve mübarek ashâbına da salât ve selam olsun. Onlar, mü’min, sâlih ve muttaki kullar için uyulacak birer örnektirler. O Rasûlü kendisine dost edinenlere, Ona yardım edenlere ve kıyâmete kadar onu rehber edinenlere de salât ve selâm olsun!
“Ey iman edenler! ‘Allah’a saygılı olun/emirlerine uyun’ ve doğru söz söyleyin ki (Allah) işlerinizi düzeltsin ve sizin günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah’a ve Resûlü’ne itaat ederse muhakkak ki en büyük bir başarıya/kurtuluşa ermiş olur.” (Ahzab, 70-71)
Rasûlullah (sallallâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: “Allah’ın hidayete erdirdiğini kimse saptıramaz, saptırdığını da kimse hidayete erdiremez. Sözlerin en doğrusu Allah’ın Kitab’ıdır. Yolların en güzeli Muhammed’in yoludur. Yapılan işlerin en şerlisi sonradan uydurulup ortaya çıkarılanlardır. Her sonradan uydurulan şey ise bidattir. Her bidat de sapıklıktır. Her sapık da cehennemliktir.” (Nesâi, İ’deyn, 1578)
Eserin Konusu: Çevirisini sunduğumuz bu eser iki ana bölüm ve bölümlere bağlı alt bölümlerden (bahislerden) oluşmaktadır.
1- Eserin ilk ana konusu şunları ihtiva etmektedir:
a- Cibrîl hadisinin detaylı bir şekilde ele alınışı.
b- Allah’a iman edip, O’dan başkasına ibadet etmeme ve O’nun Rasûlü (sallallâhu aleyhi ve sellem)’e de iman etmek. Kim bu ikisini hakkıyla yerine getirirse Allah’ın onlara cenneti vadetmesi.
2- Eserin ikinci ana konusu da şunları ihtiva etmektedir:
a- İman ve ona dair şeyler
b- İmân ve İslam Arasındaki köprü
c- İmandan sonra en önemli iki ibadetin namaz ve zekat olduğu ve ondan sonraki gelen amellerin bahsi
d- Daha sonra da inanılması gereken her şeyin güzel bir metodla okuyucunun önüne sunulması
Elinizdeki Eserde Kendi Yaptığım İşler:
1- Kitapta detaylı bir şekilde İbn Mende’nin hayatını, hocalarını, öğrencilerini ve kitaplarını zikrettik.
2- Kitapta Akide ve imanın tarifi, amelin imandan olup olmadığı, imanın artıp eksilmesi ve ehli sünnetin tanımı ve özelliklerini zikrettik.
3- Kitap rivâyet kitabı olduğu ve bazı hadisler de tam metin olarak zikredilmediği için biz de konu bütünlüğü sağlanması açısından bu hadislerin tamamını aldık.
4- Hadisin anlam bütünlüğünün sağlanması için bazı cümlelerin arasına gerekli bazı açıklamalar yaptık.
5- Hadislerin sahih, hasen ya da zayıf mı olduklarını daha iyi anlamak için tamamının ricallerini iyice araştırdıktan sonra kitabın dipnot bölümünde zikrettik.
6- Konunun okuyucu tarafından daha iyi bir şekilde anlaşılması için bazı hadislere izahatlar yaptık.
7- Rasûlullah (sallallâhu aleyhi ve sellem) ve ashâbının arasında geçen konuşma belli olsun diye peygamberimizin konuşmasını koyu, ashâbının konuşmasını normal gri ton olarak kitaba aldık.
Öncelikle bu kitabın bereketinin ümmet-i Muhammed üzerine olmasını Rabbimden niyaz ederim. Bu kitabın vesilesiyle Rabbimize hakiki manada iman etmeyi ve O’na yaraşır şekilde amel etmeyi bize nasip etmesini ve bizi kendisinin rızasına yaklaştırmasını O’ndan niyaz ederim. Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a, salât ve selâm O’nun temiz Nebîsi ve ashâbının üzerine olsun.
Mütercim
Medine İslam Üniversitesi Mezunu
Mustafa Gökhan Kalanç

Sayfa:
584 Sayfa
Kağıt:
Şamua Kağıt
Boyut:
16.50x24.00 cm
Basım Yılı:
2021
Barkod:
9786257948401

Kitabul-İman - Ebu Abdullah İbn Mende - Karınca & Polen Yayınları Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Ürünü beğendiniz mi?

Diğer müşterilerinde karar vermesine yardımcı olun.

Yorum Yap