Kibir ve Kendini Beğenmenin Kötülenmesi - İmam Gazali - Ravza Yayınları

9786256715059
%
35
İndirim
65.00 TL
100.00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 30TL

300TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

Kibir ve Kendini Beğenmenin Kötülenmesi - İmam Gazali - Ravza Yayınları

İnsanların pek çoğu gafleti bertaraf edemedikleri için yaratılışlarındaki nefsani arzuları azgınlaştıracak bir yol tutarlar. Böyle kimselerde görülen en çirkin iki vasıf da; kibir ve ucubdur. Kibir ve ucub, helak edici iki hastalıktır. Mütekebbir ve kendisini beğenen kimseler malül ve hastadırlar. Bunların ikisi de Allahın nezdinde buğzedilirler.
Kibir, kendinden başkasını hor ve hakir görmek; ucub ise, kendini beğenmek ve şahsını başkalarından üstün bilmektir. Kibir ile ucub, birbirinden ayrılmayan iki çirkin vasıftır. Bu illetlerin neticesi, dünyada huzursuzluk, ahirette ise ilahi azap tecellileridir. Bu iğrenç huylar, kişinin kalbi ile güzel ahlak arasına çekilen birer manevi afet perdesidir.
Kibir ve ucub sahibi kişi, herkesi küçük görme illetine müptela olduğu İçin gayz, kin, yalan, iftira ve öfke gibi her türlü nefsani kötülüğü sinesinde barındırır ve neticede rûhuna zehir saçar. Diğer yandan bunların zıddı olan tevazu, merhamet, samimiyet, doğruluk, kanaat gibi ne kadar insani güzellikler varsa, onlara da menfiliklerdeki şiddeti nispetinde veda eder. Çünkü cennete girmeye mâni olan bu cehennemi vasıflar, ahlaki kıymetler ile bir arada barınamaz.

Yazar
Sayfa
152Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
Ocak 2024
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler