Kerkük’ün Milli Yazarı Ata Terzibaşı (Hayatı ve Eserleri) - Şemsettin Küzeci - Gülnar Yayınları

9786256300057
%
25
İndirim
262,50 TL
350,00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 30TL

300TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

Kerkük’ün Milli Yazarı Ata Terzibaşı (Hayatı ve Eserleri) - Şemsettin Küzeci - Gülnar Yayınları

Şemsettin Küzeci ilk kez Ata Terzibaşının hayatını ve faaliyetlerini tam anlamıyla araştırmak ve incelemek gibi sorumlu ve onurlu bir görevi yerine getirmiştir. Geniş bir okur kitlesine ve bilim camiasına sunduğu Kerkük’ün Milli Yazarı Ata Terzibaşı adlı kitap Türk dünyasında bu alandaki boşluğu doldurur. Bu kitap, Ata Terzibaşının çok yönlü bilimsel çalışmaları hakkında yazılan ilk ansiklopedik eserdir.

Ata Terzibaşı’nın bilimsel biyografisinin tam bir resmini çizen Küzeci; Ata Terzibaşının hayatı, çevresi, eğitimi, hukuk, gazetecilik ve yazarlık faaliyetleri ile folklor alanındaki çalışmalarına, hakkında yazılan makalelere, kitaplara ve tezlere, tanıkların gözüyle de ışık tutmuştur. Aslında bu eser Terzibaşının hayat serüvenini anlatan bir belgesel roman niteliğindedir.

Küzeci’nin sunduğu bu araştırma, Ata Terzibaşının Irak-Türkmen edebiyat araştırmaları dünyasının zirvesini fetheden seçkin bir bilim adamı olduğunu kanıtlar. Nitekim Ata Terzibaşı, 20. yüzyılda Arap dünyasında Kerkükün zengin sözlü ve yazılı edebiyatını araştıran ve tanıtan önde gelen Türkmen bilginidir. 

“Kerkük’ün Milli Yazarı Ata Terzibaşı” kitabının yazarı Dr. Şemsettin Küzeci 2023 yılında Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Nizami Gencevi Edebiyat Enstitüsünün de “Fahri Doktoru” unvanına layık görülmüş, bu değerli eseriyle de Azerbaycan ve Türk dünyası bilimine mükemmel bir ilmi eser kazandırmıştır.

Akademik
İsa Habibbeyli

Sayfa
352Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
Mayıs 2024
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler