Kazım Karabekir Külliyatı (24 Kitap) - Kazım Karabekir - Truva Yayınları

%
30
İNDİRİM
9786257039086
%
30
İndirim
880.00 TL
616.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

1. kitap 
paşaların kavgası
“inkılap hareketlerimiz”
elinizdeki bu kitapta türk yakın tarihinin en çapraşık dönemi karabekir paşa’nın kalemiyle ele alınıyor. resmi tarihe yer yer ters düşen bu hatıralar yakın tarihimizin iyi anlaşılması için büyük kazançtır. tarihin hafızası hiç bir zaman unutkanlıkları bağışlamamıştır. bu kitabı okuyup bitirdiğiniz zaman yakın tarih tablosunun son çizgisinin çizilmiş olduğunu göreceksiniz. 
 
2. kitap 
istiklal harbimizin esasları 
“paşa’nın yakılan kitabı” 
kazım karabekir paşa’nın ‘istiklal harbimizin esasları’ isimli eseri ile ilgili paşa’nın damadı prof. faruk özerengin şunları anlatıyor… “1933 yılında, bir gazetede istiklal harbi öncülerini hedef alan ve milli mücadele tarihini okuyucuya yanlış anlatan yayınlar üzerine paşa hakikatları ortaya koymak için gazeteye bazı belgeler göndermişti. bunlardan bir kısmı yayınlandı. daha sonra bazı nedenlerle bu yayın durdurularak yalan yanlış, yayınlar neşredilmeye devam edildi. bunun üzerine paşa, istiklal harbi’nin esaslarını konu alan bu özet kitabı hazırlayarak matbaaya verdi. akabinde matbaa polis tarafından basılarak, basılmış olan 3000 adet kitap formaları toplatıldı ve kireç ocaklarında yakıldı.” işte şuan elinizde tuttuğunuz bu eser, paşa’nın yakılan kitabıdır. 
 
3. kitap 
paşaların hesaplaşması 
“istiklal harbine neden girdik, nasıl girdik, nasıl idare ettik?” 
kazım karabekir paşa diyor ki, “istiklal savaşı’nı yapmak fikrini ilk önce ortaya koyan bendim. bunun siyasi ve askeri planlarını yapan da bendim. ilk önce, 29.11.1918 tarihinde istanbul zeyrek’te, süleymaniye camisi’ne bakan ağabeyimin evinin bahçesinde, bu meseleyi ismet bey’e (inönü) açtım ve uzun uzun tartıştık. birlikte osmanlı kabinesi’ne girmek düşüncesinde olan mustafa kemal paşa’ya da (atatürk) 11.01.1919 tarihinde, doğuya hareketim sırasında, şişli’deki evinde istiklal savaşı yapmak gereğini ve planımı bildirerek anadolu’ya gelmesini teklif ettim. onunla da uzun tartışmalar yaptık.” bu önemli konular henüz yayınlanmadı… belgeleri ile birlikte ilk defa bütün bu gerçekler bu kitapla gün yüzüne çıkıyor. 
 
4. kitap 
bir düello bir suikast 
“her şeyi ben yaptım yanlışı”  
1933 yılının mayıs ayında, o zamanki milliyet gazetesi%27nde, millici imzası ile istiklal harbi ile ilgili bir yazı serisi yayımlanmaya başlar. gün geçtikçe, bu yazılarda istiklal harbi komutanlarının hizmetlerinin küçültülmeye çalışıldığı göze çarpar. nihayet bir gün davaya sadakat böyle mi olur? başlıklı yazı ile doğu cephesi komutanı kazım karabekir paşa%27nın kurtuluş savaşı%27na taraftar olmadığı anlatılmaya çalışılır. hakikatin tam tersi olan bu kasıtlı yazıların düzeltilmesi için, karabekir paşa gazeteye bir mektup gönderir. fakat gazete iddialarını daha da şiddetlendirir ve tarihi hakikatleri değiştirmeye çalışarak yazılarına devam edince, karabekir paşa hatanın düzeltilmesi için bazı belgeleri göndermeye başlar; gazete bunlara cevap vermeye çalışır. fakat sonunda belgelerin açıklamaları karşısında, kasten yapılan hatayı düzeltmektense, paşa%27nın gönderdiği son belgeyi ve cevabı yayınlamaz. bunun üzerine paşa, istiklal harbimizin esasları adı ile hazırladığı bir kitabı sinan matbaası’nda bastırmaya başlar, ancak son iki forma daha baskıya verilmeden matbaa polis tarafından aranır, bütün kitaplar toplanır ve o gece yeşilköy yolundaki bir kireç ocağında yakılır. bununla da kalmaz, hemen ardından 4 haziran 1933%27te sabaha karşı saat dörtte erenköy%27deki köşk de aranır ve 96 adet dosya alınarak götürülür. bu kitapta paşa, gazete ile olan münakaşaları, baskın gecesindeki ve sonraki olayları, kendisine yapılmak istenen suikasti anlatmaktadır. 
 
5. kitap 
kürt meselesi
“iki halkı çarpıştıran haindir”  
kazım karabekir paşa, kürt meselesi için şöyle diyor: ‘bizi parçalayarak yutmak isteyen dış kuvvetler, kürtlük akımını da öteden beri yayıyorlardı. düşmanlarımız büyük ermenistan’ı kurmay

Marka:
Truva Yayınları
Yazar:
Kazım Karabekir
Sayfa:
9096 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Ocak 2021